Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.7. 2009 00:50

Squateři a policie svedli další boj o Miladu. Vzduchem létaly lahve

Zdroj: Jindřich Kodíček

Několik squaterů skončilo po protestu před Miladou na policii. Odpoledne zase pochodovali s klaunskými nosy Prahou.

Večer po protestní akci na Palackého náměstí se squateři přesunuli k vyklizené vile Milada, kde uspořádali ohňovou show, věnovanou její památce.

116

GALERIE: Ohnivá show u vily Milada

Zdroj: Jindřich Kodíček

Ohnivá show u vily Milada-9

Hodnocení:


Ze začátku akce probíhala podle plánu, pak ale squateři znovu vylezli na střechu vily. "Asi dva lidi opět vylezli na střechu Milady a zapálili tam dva symbolické ohně," řekl náš reportér na místě.


"Jsme na místě, pokud nás majitel požádá, zakročíme," řekla policejní mluvčí o půl désáté večer Andrea Zoulová.


Podle svědectví našeho reportéra bylo na místě asi deset těžkooděnců a asi dvacet dalších policistů. Před desátou hodinou večer tam přijely posily.
 

Po desáté hodině večer o ukončení akce požádali zastupitelé Prahy 8. "Došlo k narušení veřejného pořádku a nočního klidu, proto nás zastupitelé městské části požádali o ukončení akce," řekla Zoulová. "Protože nechtěli výzvy policistů uposlechnout, bylo několik účastníků akce předvedeno, zatím nemůžu říct další podrobnosti," doplnila Zoulová.


Zákrok policie se squaterům nelíbil, a tak zablokovali odjezdovou cestu od vily. "Před blokádou hoří ohně a vzduchem létaly lahve," řekl náš reportér. Squateři poslali vyjednávače. "Jejich požadavek je jasný, policisté mají propustit zadržené, pak uvolní blokádu," doplnil náš reportér.


Na místo přijeli i hasiči a záchranka.
 

Squateři jako klauni pochodovali Prahou


Dopoledne se squateři a jejich příznivci sešli v parku na pražské Kampě. Byli převlečeni za šašky a klauny. Na účastníky dohlížela policie a antikonfliktní tým.


Odpolední akce proběhla v poklidu, policisté nemuseli zasahovat.

19

GALERIE: Squateři pochodují Prahou

Zdroj: Jindřich Kodíček

Squateři pochodojí Prahou jako klauni-1

Hodnocení:

 

Skupina squaterů čítající i několik desítek příznivců tohoto hnutí vyrazila kolem jedné hodiny z Kampy přes most Legií směrem na Palackého náměstí, kam jich asi padesát dorazilo po druhé hodině. Tam také pochod vyvrcholil veřejnými diskuzemi, přednáškami a tvorbou street artu.


"Jednomu z účastníků se podařilo vylézt na sochu a Palackému nasadil klaunský nos," řekl náš reportér na místě. "Pak ho policista přesvědčil a on slezl dolů," doplnil.
 

O čem squating je, jste se mohli dozvědět v našem ON-LINE rozhovoru.


Po intervenci ministra pro menšiny Michaela Kocába se mohli nastěhovat do tří bytů v domě v Truhlářské ulici v Praze 1, který patří jeho kamarádovi Petru Svinkovi. Současní nájemníci si myslí, že je chce Svinka donutit vystěhovat se.
 

Proč zrovna klauni a šašci?
 

“Budeme pochodovat jako pravdomluvní šašci, poukazující na naléhavou potřebu alternativních prostorů. Ať už se jedná o možnost vyjádření vlastních svobodných názorů, tak i o nalezení vlastního konkrétního prostoru, kde bychom je mohli realizovat dle vlastních pravidel,“ píší pořadatelé na pozvánce k pochodu Prahou.

Nejedná se o první protest proti vystěhování ze squatu.
 

Další akce budou následovat.
 

Ve čtvrtek proběhne výstava obrazů, fotografií a poezie přímo ve sklepích v Truhlářské ulici, kam se squateři přestěhovali z vily Milada, kterou museli minulý měsíc opustit, protože ji několik let obývali bez povolení. Ve stejný den pak proběhne další literární festival Máchův širák, který se dříve konal pravidelně Miladě.

 

kod TN.cz

Diskuze

27.7. | 15:11 jan janevič
0
Náhlasit nevhodný komentář
pro vložil: piskutek0 je vydět že si v Dánsku nikdy nebyl je to země fetáku a stat to tam podporuje jen si vem Kodan a Kristianii
27.7. | 15:08 jan janevič
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kocáb a Havel jsou kurevští šmejdi jen dojebali tuto zem dal bych jim provaz za vlestizradu
27.7. | 15:03 jan janevič
0
Náhlasit nevhodný komentář
nova blokuje všechny komentaře ke všemu co je černé jsou to rasisti jak si mame mezi sebou vykladat volte Dělnickou stranu volte svobodu slova
23.7. | 13:13 piskutek0
0
Náhlasit nevhodný komentář
arbi1 Ano na některé články ani neotevřeli diskuze.A popravdě řečeno věčinou se týkají Pana Kocába a romek a jejich sterilizace!
23.7. | 13:11 piskutek0
0
Náhlasit nevhodný komentář
V Dánsku se squatery taky nepářou.Na okraji města mají par baráku ,které už dávno nikdo nechce používat ,se svojí čtvrtí a tam mužou být ale pokud by se hodlali přesídlit blíž nikdo se s nima párat nebude (od toho tam mají vodní děla atd.) Příjde mi to že pan Kocáb sám neví co má dělat a šáhne po ...
22.7. | 21:38 arbi1
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pro matej1234 v 04,55 h. kopíruji svůj dřívější příspěvek: Každé společenství lidí si zavede pravidla a ty více-méně dodržuje. Buď spontánně (z hlediska vnitřní mravnosti) nebo pod pohrůžkou sankcí. Nesouhlasím-li se společenstvím, je mým právem je opustit. I v 21.století jsou na zemi místa, kde ...
22.7. | 20:34 Jan Novák
0
Náhlasit nevhodný komentář
Teda jak jsem viděl to video,tak bych ty ku*** feťácký všechny do jedné postřílel,policie měla být razantnější!!
22.7. | 20:15 Petr Šedý
0
Náhlasit nevhodný komentář
Lidičky co tohle je za dobu.Člověk pracuje aby přežil a kdejakej feťák (squater)dostane od Kocába byt, to se mě zdá ,je trochu na hlavu.Zásah měl být razantnější a nějaký lidský práva u těchto lidí bych zrušil, chovat se k nim tak, jak se chovají oni k okolí...
22.7. | 19:36 Roman Konopka
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kluci,já to napsal v souvislosti se situaci,jaká panuje u dopravních takyspolečností s.r.o..O tom,že majitelé těchto firem jsou hajzlové,zloději nejtěžšího kalibru a proto bych tam už nešel ani za nic.
22.7. | 19:30 Lupo
0
Náhlasit nevhodný komentář
Taky se loučím a těším se na příští fajn pokec,přeji pěkný večer.