Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.7. 2009 00:50

Squateři a policie svedli další boj o Miladu. Vzduchem létaly lahve

Zdroj: Jindřich Kodíček

Několik squaterů skončilo po protestu před Miladou na policii. Odpoledne zase pochodovali s klaunskými nosy Prahou.

Večer po protestní akci na Palackého náměstí se squateři přesunuli k vyklizené vile Milada, kde uspořádali ohňovou show, věnovanou její památce.

116

GALERIE: Ohnivá show u vily Milada

Zdroj: Jindřich Kodíček

Ohnivá show u vily Milada-9

Hodnocení:


Ze začátku akce probíhala podle plánu, pak ale squateři znovu vylezli na střechu vily. "Asi dva lidi opět vylezli na střechu Milady a zapálili tam dva symbolické ohně," řekl náš reportér na místě.


"Jsme na místě, pokud nás majitel požádá, zakročíme," řekla policejní mluvčí o půl désáté večer Andrea Zoulová.


Podle svědectví našeho reportéra bylo na místě asi deset těžkooděnců a asi dvacet dalších policistů. Před desátou hodinou večer tam přijely posily.
 

Po desáté hodině večer o ukončení akce požádali zastupitelé Prahy 8. "Došlo k narušení veřejného pořádku a nočního klidu, proto nás zastupitelé městské části požádali o ukončení akce," řekla Zoulová. "Protože nechtěli výzvy policistů uposlechnout, bylo několik účastníků akce předvedeno, zatím nemůžu říct další podrobnosti," doplnila Zoulová.


Zákrok policie se squaterům nelíbil, a tak zablokovali odjezdovou cestu od vily. "Před blokádou hoří ohně a vzduchem létaly lahve," řekl náš reportér. Squateři poslali vyjednávače. "Jejich požadavek je jasný, policisté mají propustit zadržené, pak uvolní blokádu," doplnil náš reportér.


Na místo přijeli i hasiči a záchranka.
 

Squateři jako klauni pochodovali Prahou


Dopoledne se squateři a jejich příznivci sešli v parku na pražské Kampě. Byli převlečeni za šašky a klauny. Na účastníky dohlížela policie a antikonfliktní tým.


Odpolední akce proběhla v poklidu, policisté nemuseli zasahovat.

19

GALERIE: Squateři pochodují Prahou

Zdroj: Jindřich Kodíček

Squateři pochodojí Prahou jako klauni-1

Hodnocení:

 

Skupina squaterů čítající i několik desítek příznivců tohoto hnutí vyrazila kolem jedné hodiny z Kampy přes most Legií směrem na Palackého náměstí, kam jich asi padesát dorazilo po druhé hodině. Tam také pochod vyvrcholil veřejnými diskuzemi, přednáškami a tvorbou street artu.


"Jednomu z účastníků se podařilo vylézt na sochu a Palackému nasadil klaunský nos," řekl náš reportér na místě. "Pak ho policista přesvědčil a on slezl dolů," doplnil.
 

O čem squating je, jste se mohli dozvědět v našem ON-LINE rozhovoru.


Po intervenci ministra pro menšiny Michaela Kocába se mohli nastěhovat do tří bytů v domě v Truhlářské ulici v Praze 1, který patří jeho kamarádovi Petru Svinkovi. Současní nájemníci si myslí, že je chce Svinka donutit vystěhovat se.
 

Proč zrovna klauni a šašci?
 

“Budeme pochodovat jako pravdomluvní šašci, poukazující na naléhavou potřebu alternativních prostorů. Ať už se jedná o možnost vyjádření vlastních svobodných názorů, tak i o nalezení vlastního konkrétního prostoru, kde bychom je mohli realizovat dle vlastních pravidel,“ píší pořadatelé na pozvánce k pochodu Prahou.

Nejedná se o první protest proti vystěhování ze squatu.
 

Další akce budou následovat.
 

Ve čtvrtek proběhne výstava obrazů, fotografií a poezie přímo ve sklepích v Truhlářské ulici, kam se squateři přestěhovali z vily Milada, kterou museli minulý měsíc opustit, protože ji několik let obývali bez povolení. Ve stejný den pak proběhne další literární festival Máchův širák, který se dříve konal pravidelně Miladě.

 

kod TN.cz