Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.11. 2009 15:51

Staromák ovládli veksláci. Pivo za 2,90

Na Staroměstské náměstí se vrátili veksláci, bony i pivo za 2,90. Hostesky rozdávaly pomeranče a banány, lidé nakupovali v Tuzexu.

Na Staroměstské náměstí se na jeden den vrátili veksláci. Na akci s názvem Je nám dvacet, kterou při příležitosti úterního výročí dvaceti let od pádu komunismu uspořádala agentura Taiko ve spolupráci s pražským magistrátem, si lidé mohli pořídit bony, ale i vychutnat pivo za 2,90 koruny. Nebo klobásu za 6,50. Kdo se chtěl lacině občerstvit, musel si ale pospíšit - po půlhodině se totiž ceny vrátily zpět k aktuálním hodnotám.

Na happeningu si lidé mohli zavzpomínat na obchody se zahraničním zbožím Tuzex. Ten představoval stánek, ve kterém bylo možné za bony získané od veksláků mohli zakoupit například kosmetiku z dovozu, kulaté barevné žvýkačky nebo céčka.

Hostesky v bílých pláštích rozdávaly pomeranče a banány opatřené vtipnou etiketou. Od dívek bylo možné získat i trikolory, bez kterých si listopad 1989 nelze představit.

V průběhu celé akce se na náměstí vystřídalo několik kapel. Zahrála i dechovka, dixieland či skupiny s písničkami z dob staré Prahy. Happeningu se aktivně zúčastnili i studenti DAMU, kteří návštěvníkům sehráli několik divadelních představení.

 

Oslavy pádu totality probíhají i v dalších městech. Mnohde se nesou spíš v duchu zábavy a recese. V Plzni mají ulici Totality, v Ostravě přímo celé Totalitní městečko.

gib, srg tn.cz / ČTK