Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.12. 2008 10:17

Turisté ostrouhají. Z klášterního zámku bude ubytovna

Klášter v Plasích přijde o zámek. Návštěvníci kláštera tak mají smůlu, neuvidí celý barokní komplex.

Do části jednoho z nejzachovalejších barokních komplexů v republice se lidé příští rok nejspíše nepodívají. Ministerstvo kultury totiž rozhodlo o převodu kláštera v Plasích na Plzeňsku z rukou památkářů pod křídla Národního technického muzea.


To chce zámek knížete Metternicha využít například i jako ubytovací prostory. To se nelíbí památkářům, ani lidem v Plasích, kteří se už podepsali pod petici. Ta má v současné době přes čtyři sta podpisů.


"Je jedno, kdo bude klášter mít, ale jestli z toho chtějí udělat ubytovnu, tak to se nám rozhodně nelíbí," rozčílil se jeden z plaských občanů.


Spolu s prelaturou přejde pod správu muzea i barokní sýpka, jejíž dvě křídla skrývají královskou gotickou kapli ze třináctého století a původní věžní hodiny ze šestnáctého století. Památkáři tvrdí, že nebude možné příští rok tyto prostory zpřístupnit.


"Nebudeme mít kde ubytovávat sezonní průvodce a svůj byt tím ztratí i kastelán. Musíme přepracovat koncepci využití budov, což není jednoduchá věc," řekl mluvčí památkového ústavu v Plzni David Růžička. V prelatuře sídlí rovněž městská knihovna. Ta by se v příštích letech měla podle slov ředitele knihovny Ladislava Šmídla stěhovat do náhradních prostor ve městě.


Technické muzeum hodlá v prelatuře vybudovat Centrum stavitelského dědictví. "Prelatura s projektem muzea nikdy nesouvisela," stojí ve zmíněné petici.


"Objekt prelatury je důležitý i pro zamýšlenou spolupráci s vysokoškolskou institucí při otevření nového studijního oboru, který souvisí s náplní centra," uvedl mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.

Jan Skala TN.cz