Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.6. 2009 06:00

Přístroj odnaučí kouření za hodinu, tvrdí lékař

Na severní Moravě mají přístroj, který odnaučí kouřit během hodiny i celoživotního kuřáka.

Zapomenout na zdlouhavé antikuřácké odvykací kúry, nikotinové náplasti, žvýkačky, bonbony, náhražky i na těžké abstinenční příznaky mohou prý pacienti ostravského lékaře Ivo Špačka. Ten jako jediný začal na Ostravsku provozovat přístroj, který podle jeho tvrzení v podstatě každého kuřáka zbaví během hodiny jeho zlozvyku.
 

"Zní to sice jako sci-fi, ale opravdu to funguje. Tento přístroj vyvinuli už před čtyřiceti lety v Německu, k nám se však dostal teprve před deseti lety. Ale mnoho jich u nás není,“ říká Ivo Špaček, který přístroj vyzkoušel sám na sobě a od té doby nekouří.
 

"Zařízení pracuje na elektromagnetické bázi a v podstatě gumuje v mozku paměť na škodliviny, ať už nikotin, nebo další látky jako drogy, nebo alkohol,“ vysvětluje Špaček s tím, že i silný kuřák po zhruba hodinové terapii úplně zapomene na chuť nikotinu.

 

Každý kuřák zde vykouří poslední cigaretu, odevzdá ji spolu se vzorkem slin. Obojí je vloženo do přístroje, který se pak podle těchto vzorků nastaví na konkrétního pacienta.

 

"Celá protikuřácká terapie se navíc nahrává na čip, ten se po několika dnech, kdy slábne účinek samotné terapie, přilepí pacientovi na kůži pod pupek, nebo na šestý krční obratel, a nosí se zhruba 30-40 dnů a prodlužuje účinnost léčby,“ říká Ivo Špaček, podle něhož dosahuje u svých pacientů výborných výsledků.
 

Léčba zabrala u všech kromě jednoho


"Zatím se mi vrací pouze jeden pacient, na kterého léčba zabrala slabě, jinak to funguje bezvadně. Lidé, kteří chtějí podstoupit tuto terapii, však musejí být rozhodnuti, že opravdu chtějí skončit s kouřením, pokud o tom přesvědčeni nejsou, nemá pro ně terapie význam. Někteří pacienti přicházejí ke mně s dokouřenou nějakou lehkou cigaretou, ačkoli celý život kouřili silné, myslí si, že se tak staví do lepšího světla, ale jsou sami proti sobě, protože terapie pak nemá žádný vliv,“ dodává Špaček.
 

"Po prostudování materiálů, které jsem k přístroji dostal, jsem navíc zjistil, že je tady obrovská škála možností jak se dá využít na léčbu celé řady interních, psychických, alergických a jiných nemocí,“ doplňuje Ivo Špaček, který si za hodinovou antikuřáckou terapii účtuje 1 200 korun.
 

Ostatní odborníci jsou skeptičtí


Zdrženlivě až skepticky se však k přístroji stavějí odborníci na odvykání závislostí. "Já už jsem se s tímto přístrojem setkal, dělal jsem si rešerši z odborné literatury a nenašel jsem na to jedinou práci, která by tuto metodu buď potvrzovala nebo vyvracela. Takže můj názor je otevřený, upřímně řečeno nevím,“ říká primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor.
 

"V medicíně se musí vycházet z důkazů. Podle mě jde o placebo, které nemá žádný skutečný účinek,“ prohlásila na adresu přístroje Eva Králíková z Centra léčby závislostí na tabáku.

tn.cz / Marek Švidrnoch

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.6. | 18:49 Xaver Xaverius
6
hoďte oko na video k článku, tam to vysvětluje doktor celý postup oto
17.6. | 12:35 Jindra Vostrý
-4
kuraky nemusim. sou to primitivy. chuj s nimy at zdechnou neni ich škoda. aji ...
28.5. | 22:31 otakar43
0
Náhlasit nevhodný komentář
No je hezké, že si tu černá kočka léčí komplex z kuřáků na 5 stran, snad se najde někdo další, kdo toto vyzkoušel (ten přístroj) a ozve se. Myslím, že o tomto by měly názory především být. Nemá někdo kontakt na toto? Na tuto léčbu "elektrošokem" ? Mě chybí vůle. Víc, jak 2 dny ...
5.4. | 10:55 mizet
5
Náhlasit nevhodný komentář
do havirova vubec nejezdete
5.4. | 10:50 mizet
-3
Náhlasit nevhodný komentář
lidi neverte tomu jen vyhozene penize ja tam byla je to jen na vasi silne vuli, neni zadny doktor dela to jen jedna pani ve svem dome je to podvod neverteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
29.3. | 21:07 obicom
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ostravské a opavské centrum biorezonančního způsobu odvykání kouření - www.obicom.cz
18.2. | 14:41 majkasal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Navtívila jsem MUDr. Špačka a obsolvovala jsem tento zákrok pomocí přístroje. Od té doby opravdu nekouřím a ani si na cigaretu nevzpomenu. Mám to z paměti vymazáno. Jsem hrozně ráda, jelikož jsem kouřila více jak 30 let a začalo mně to velice vadit kvůli zdraví. Mám ze sebe radost a jsem na sebe ...
10.2. | 10:54 pavel verner
1
Náhlasit nevhodný komentář
V lednu 2003 byl v televizi uveden australský šot ve kterém byly vidět následky kouření na lidský organismus. Já jsem v té době pracoval jako prduch na vrátnici. Po uvedení šotu jsem nastupoval na noční směnu a řekl jsem si, že zkusím přestat kouřit. V kapse jsem měl načatou krabičku cigaret, ...
18.6. | 22:26 Miroslav Kameníček
0
Náhlasit nevhodný komentář
Také jsem kouřil, pak jsem se jednoho dne rozhodl a přestal, bez léků, bez berliček. Nejhorší byl 1. týden, pak v 3. měsíci několik dnů a už 5 let nehulím. Někdy když vidím druhé, dostanu ještě chuť, ale nepovolím. Snad už to vydržím.
17.6. | 22:46 pauperx
1
Náhlasit nevhodný komentář
Před 10 lety jsem absolvoval něco podobného v Chomutově. Impulzy do ušního boltce. Za tři stovky a od toho dne jsem neměl cigaretu v puse. Po týdnu ani chuť na ni. Za měsíc jsem si už na cigáro ani nevzpoměl a kouřil jsem 33 let. Naštvalo mě. že zdražili Sparty na 28 kaček. Tak jsem zkusil onu ...
17.6. | 18:49 Xaver Xaverius
6
Náhlasit nevhodný komentář
hoďte oko na video k článku, tam to vysvětluje doktor celý postup oto
17.6. | 18:47 hezkyden
2
Náhlasit nevhodný komentář
Ještě za deset let ,když už jsem nekouřila ,říkala lékařka ,že jsem stálel kuřák.Mě to udivilo ,ale asi to tak bylo..................