Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.4. 2011 20:34

NEBEZPEČÍ! V Pardubicích EXPLODOVALA chemička! 4 nezvěstní dosud nenalezeni

Nitroglycerin vybuchl ve středu před sedmou hodinou ráno v pardubické chemičce, sedm lidi ošetřili lékaři, další čtyři lidé se pohřešují. Tisková mluvčí firmy Synthesia Jaroslava Doležalová sdělila, že k výbuchu došlo v závodě Explosia.

"Nyní pohřešujeme čtyři lidi, kteří by mohli být zasypaní, povolali jsme služební psy," řekla agentuře Mediafax mluvčí hasičů Vendula Horáková. Záchranáři zatím evidují sedm ošetření. Na místě ošetřili čtyři zraněné, kteří byli pořezaní od skla a odvezli je do nemocnice. Dalšího zraněného převezli lékaři na chirurgii, dva pacienty lékaři ošetřili se stresovými reakcemi a jedna již ošetřená žena se nahlásila sama lékařům. "Žena po výbuchu z místa utekla, sama se nechala ošetřit u obvodního lékaře,“ řekla mluvčí pardubické záchranky Helena Škuligová. Jak dodala, na místě jsou posádky lékařů a čekají na vyproštění zavalených.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:

 

Podívejte se na reportáž z místa nehody:

 

 

Podle policie zatím nikdo do prostoru výbuchu nesmí vstoupit. "Všichni čekají na svolení k ohledání,“ uvedla mluvčí policie Eva Maturová.
 


 

Při výbuchu se zřítila budova o rozloze 10 krát 10 metrů."Výbuch zaznamenali i obyvatelé obcí Ohrazenice a Lázně Bohdaneč, odkud jsou hlášena i rozbitá okna a výlohy v některých obchodech," uvedli hasiči na svých webových stránkách. Podle svědků se nad areálem továrny se vznáší černý dým, nebezpečí pro životní prostředí však podle hasičů nehrozí.
 

Podle mluvčí firmy Synthesia příčina nehody ještě není známá. "V současné chvíli probíhá zjištění rozsahu škod. Generální ředitel společnosti Explosia jmenoval vyšetřovací komisi, která stanoví příčiny nehody,“ uvedla Doležalová.
 


 

Nitroglycerin je olejovitá bezbarvá až nažloutlá kapalina, která se velmi snadno explozivně rozkládá za uvolnění značného množství energie. Jako základní složka dynamitu představuje jednu z klíčových sloučenin ve výrobě trhavin. Nitroglycerin má nízkou stabilitu, může samovolně explodovat působením i poměrně slabých mechanických i termických podnětů
 


Kynologové v pardubické chemičce nikoho ze čtyř pohřešovaných zaměstnanců nenašli
 

Po ranním výbuchu nitroglycerinu v pardubické chemičce policie stále hledá čtyři pohřešované lidi. Kynologové se cvičenými psy, kteří byli na místo přivolaní, ukončili neúspěšné hledání, uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.
 

Na místo se dostavili kynologové s atestovanými psy z Městské policie hlavního města Praha. Při vyhledávání v sutinách byla využita i štěrbinová kamera.
 

"Štěrbinovou kamerou nebylo nic nalezeno a tak byla z místa události ve 14.15 hodin odvolána, stejně tak i speciálně vycvičení psi. V místě výbuchu je totiž vyšší koncentrace nitroglycerinu a psi se brzy této látky nadýchali a již nejsou pro dnešní den schopni dalšího vyhledávání,“ uvedla Horáková
 

NEBEZPEČÍ! V Pardubicích EXPLODOVALA chemička!
Zdroj: TN.cz

Desítky policistů začaly v pardubické chemičce prohledávat část místa výbuchu

Po ranním výbuchu nitroglycerinu v pardubické chemičce velitel zásahu označil část prostoru jako bezpečnou a policie se pustili do ohledávání místa. Byly povolány desítky policistů, uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.
 

Policie nyní prostor prohledá centimetr po centimetru. "Ohledání a zajišťování stop může trvat nejen hodiny, ale celé dny,“ uvedla mluvčí s tím, že každá sebemenší stopa bude zadokumentovaná. Policisté budou pracovat do setmění, na místo se vrátí opět ve čtvrtek ráno.
 

NA REPORTÁŽ SE PODÍVEJTE POD TITULKEM ČLÁNKU

Mediafax