Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.11. 2009 17:39

V krajích ožil komunismus. Pod dohledem SNB

V Plzni mají ulici Totality, v Ostravě přímo celé Totalitní městečko. Brnem projde lampionový průvod.

Oslavy pádu totality neprobíhají v Praze, ale i v dalších městech. Mnohde se nesou spíš v duchu zábavy a recese.


Například v Totalitním městečku na Masarykově náměstí Ostravě mohou zájemci mohou požádat o vycestování do ciziny a devizový příslib, povzdechnout si nad předlistopadovými cenami v hospodách, nebo si vystát si frontu na pořadník na auto z Mototechny. Mohou se i zúčastnit voleb jedné strany nebo se zaposlouchat do melodií tehdejších diskoték.

Fronta na banány v Olomouci
Zdroj: Mediafax Fronta na banány v Olomouci.


Musejí ale dát si pozor, jestli je vše, co dělají, v souladu s tehdejšími zákony. Totalitní městečko je totiž doslova prolezlé milicionáři, i bdělými příslušníky Sboru národní bezpečnosti, kteří jakýkoli prohřešek nemilosrdně trestají. Atmosféru doby umocňuje dokonalý projev herce Reného Šmotka, věrně imitujícího někdejšího československého prezidenta Gustáva Husáka.

"Nechceme, aby tato akce byla jen laciná recese. Chceme vše pouze předložit, ať si návštěvník udělá sám názor na to, jak se tehdy žilo,“ říká hlavní organizátor Jiří Hruška. Pedagog Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě si na pomoc s realizací Totalitního městečka přizval i své studenty.


Součástí městečka je výstava, která připomíná konkrétní osudy lidí, jimž se na životě podepsala komunistická diktatura. Celá expozice, nad níž převzalo záštitu i město, bude otevřena ještě ve středu.

 

Zásah vodního děla v Plzni

 

Ducha předrevoluční doby mohli zažít i Plzeňané, kteří vyrazili do Smetanovy ulice. Ta se proměnila v ulici Totality a připomene mimo jiné, jak se před listopadem 1989 nakupovalo. Zákazníci si tak mohli shánět bony a utratit je ve stánku Tuzex nebo se zapsat do pořadníku na jízdní kolo, automatickou pračku nebo automobil. "Toaletní papír a dámské vložky nejsou," hlásila v souladu s dobovou realitou reportérka TV Nova.

 

Na pořádek i tady dohlížela Veřejná bezpečnost, která už také musela spolu s milicionáři zakročit. "Protistátní živly" tu totiž psaly na zeď protistátní nápisy (jako třeba Konec vlády jedné strany) a poté demontrovaly. Do zásahu se zapojilo i vodní dělo. Více ve videu.

 

Akce přilákala stovky návštěvníků. Bavily se i děti, které si pod dohledem pionýrky s culíky mohly vyrobit vlastní mávátko.

 

Socialismus i kapitalismus v Olomouci

 

Město Olomouc připravilo na úterní odpoledne netradiční happening v rámci oslav „20 let svobody a demokracie v Olomouci.“ Závora rozdělila Horní náměstí na socialistickou a kapitalistickou zónu.

V totalitní zóně návštěvníci stáli frontu na banány, obdivovali techniku SNB, dobová auta, autobus, o zábavu se postaral oživlý orloj či známé hity na retrodiskotéce. Na náměstí nechyběl revoluční pomník s Leninem a Stalinem.


Od svobodné části dělila totalitu závora, kterou hlídali příslušníci SNB. Na stáncích v kapitalistické části se rozdávaly balonky v barvách trikolory, prodejci nabídli občerstvení, klobásy, punč či drobné dárky.

 

Rozlícený kapitán SNB

 

Rozlícený kapitán Sboru národní bezpečnosti se marně snažil výzvami do megafonu a posléze i obuškem rozehnat asi dvousethlavý dav demonstrantů, který se v úterý odpoledne sešel v Brně na Moravském náměstí na vzpomínkovém happeningu ke Dni boje za svobodu a demokracii.


"Okamžitě se rozejděte, jménem, strany a zákona! Toto vaše shromáždění je nezákonné a nepovolené! Upozorňuji, že vy všichni poklonkujete samozvancům a ztroskotancům z kapitalistické ciziny. Vyřídíme si to s vámi. Jednou pro vždy!" křičel brunátný příslušník SNB na lidi.


Marně. Mladí lidé se smáli, starším pamětníků ale při těch slovech občas zatrnulo. "Já s vámi zatočím," vrhl se posléze esenbák s obuškem v ruce na studenty, držící v rukou revoluční transparenty. Ti však jeho útok odrazili a happening k připomenutí dvacet let starých událostí v Brně mohl začít.

Atmosféru předrevolučních časů v Praze připomíná Staroměstské náměstí, kde se prodává občerstvení za předrevoluční ceny nebo voskovaný toaletní papír. Pivo tu měli dokonce jen za 2,90. Podrobnosti ZDE.

Právě v metropoli pobíhají i nejmohutnější "oficiální" oslavy. Více si o nich přečtěte TADY.

kap s přispěním Terezy Maixnerové, Marka Švidrnocha a agentur TN.cz

Diskuze

18.11. | 17:07 Karel Cekul
0
Náhlasit nevhodný komentář
Měli jsme jednou s kamarády diskusi: který film z předplyšákové doby by byl nejvíc dnešním mladým nesrozumitelný. Vyhráli to Pumpaři od Zlaté podkovy.
18.11. | 12:39 Václav Špičák
0
Náhlasit nevhodný komentář
majda1111.Ŕíká se tomu "chléb a hry".Odvrací se pozornost od skutečných problémů.Ty pionýrské košile těm mladým sluší více než mnohé dnešní "oblečky".Jinak,plný souhlas.Není slavit co a přesto se slaví.Zrovna tak ty miliony usměvavých lidí na 1.máje před rokem ...
17.11. | 20:12 Světla Veselá
0
Náhlasit nevhodný komentář
vidíte, jak pražáci dovedou slavit a jak jsou spokojeni. asi (určitě!) se tam mají lepší jak my ve zbytku republiky.proto nám nepromítají všechny průvody v přímém přenosu. v tv programu spektrum uvádějící zapochybovala, jestli by běžní občané mohli mít tolik rozumu,aby mohli rozhodovat v ...
17.11. | 18:26 majda1111
0
Náhlasit nevhodný komentář
A zase jdeme jak stado ovci!!!Slavime,ac neni co slavit.Poucime se uz konecne?Nebo budeme delat jedny a tytez chyby.Pod zastitou svobody,mame zkorumpovanou zemi,ekonom.krizi,chudi jsou jeste chudsi a bohati jsou jeste bohatsi.A zlate padaky padaji odstupivsim manazerum,atd.atd.Tohle nebyla urcite ...
17.11. | 14:27 Josef Mottl
0
Náhlasit nevhodný komentář
Úterý 17. listopad 2009 – 15:00 hodin – pomník sv.Václava, Václavské náměstí ! N E N Í C O S L A V I T – Z A Č N Ě M E K O N A T ! Situace v naší zemi v mnohém připomíná rok 1989. Opět nám vládnou ti, které nikdo přímo nevolil a nikdo nechce. Země je zkorumpovaná, plná zločinu, na pokraji ...
17.11. | 14:20 Rostislav Ruzicka
0
Náhlasit nevhodný komentář
Luza z KS opet vyliza z der.
17.11. | 14:09 novalexa
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ideologie se ukazuje v plné nahotě.Taková jako byla tenkrát se ukazuje i dnes.Vládnoucí špičky žijí z listopadu 89 a myslí si,že mají patent na rozum.Na lidi se.ou.Spíš je okrádají.Jen levice dokáže zastavit rozpínavost zlodějů,tunelářů,korupce,kriminalitu,a ostatního svrabu ve společnosti.Ptám se ...
17.11. | 13:43 Josef Mottl
0
Náhlasit nevhodný komentář
PASIVITA OBČANŮ POUZE UTVRZUJE POLITIKY V TOM, ŽE SI MOHOU DĚLAT CO CHTĚJÍ! PŘIJĎME HÁJIT NAŠÍ ZEMI A JEJÍ BUDOUCNOST! DEJME SLOVU DEMOKRACIE PRAVÝ SMYSL! BOJOVAT ZA SEBE, SVÉ POTOMKY A SVOJI ZEMI JE CTÍ KAŽDÉHO OBČANA!