Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 7. 2010

V Obecním domě začne výstava děl Alfonse Muchy

Alfons Mucha
Zdroj: Oficiální zdroj
Alfons Mucha hrál prominentní roli při tvarování estetiky francouzské secese na přelomu 19. a 20. století a stal se známým i jako tvůrce užitého umění - ilustrační foto

Výstava představí celou tvorbu umělce. Kromě litografií také pastely, kresby, grafické práce, dekorativní předměty nebo méně známou část Muchovy tvorby – fotografie, které nebyly doposud v České republice vystaveny.

Putovní výstava pořádaná Muchovou nadací nazvaná Apoteóza lásky se bude konat od 2. července do 30. září od 10 hodin do 19 hodin v Obecním domě v Praze. V říjnu se výstava Alfonse Muchy otevře v galerii Gask v Kutné Hoře, uvedla pro agenturu Mediafax Martina Reková ze společnosti 4press.

Reklama

 

"Je nám velikou ctí, že sérii výstav můžeme zahájit právě v prostorách Obecního domu, na jehož dekoraci dědeček pracoval," uvedl John Mucha, vnuk Alfonse Muchy a předseda správní rady Muchovy nadace.

 

"Naším cílem je představit Muchu jako brilantního kreslíře, nápaditého kreativce a vynikajícího fotografa, zkrátka tak, jak není veřejnosti tolik znám," dodal John Mucha.

 

Celkově bude na výstavě, která se věnuje tématům jako je rodina, život, krása a lidskost prezentováno více než sto Muchových děl.

 

Každá ze zastávek této putovní výstavy v Praze, Kutné Hoře, Ostravě, Liberci a Plzni, bude jedinečná svou koncepcí. Bude vždy dílem jiného kurátora.

 

"Výstava nebude absolutně statická a stejná ve všech místech konání, každá galerie se může rozhodnout, na jakou tematickou část Muchovy tvorby se chce soustředit," říká autorka konceptu putovní výstavy a kurátorka pražské expozice Tomoko Sato z Japonska.

 

Alfons Mucha - portrét
Zdroj: Oficiální zdroj V Paříži dosáhl Mucha téměř okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku na plakát pro herečku Sarah Bernhardtovou

 

"O dědečkovi bylo známo, že byl velikým vlastencem, proto pro nás bylo naprostou samozřejmostí oslavit toto výročí v několika městech České republiky," vysvětluje myšlenku putovní výstavy John Mucha.

  

Alfons Mucha se narodil 24. července 1860 v Ivančicích. V Paříži dosáhl téměř okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku na plakát pro herečku Sarah Bernhardtovou. Hrál prominentní roli při tvarování estetiky francouzské secese na přelomu 19. a 20. století a stal se známým i jako tvůrce užitého umění.

tn.cz / Mediafax
Reklama