Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.7. 2010 18:05

V Technické univerzitě v Liberci unikal fosgen, jeden muž se přiotrávil

Zdroj: TV Nova

Únik malého množství fosgenu postihl v pátek katedru chemie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci. Jeden pracovník se přiotrávil.

"Nehoda se stala při práci na aparatuře pro testování čidel. Únik jedovatého plynu způsobila netěsnost na aparatuře. Plynu se nadýchal pracovník provádějící experimenty, i přes nízkou koncentraci plynu se u něho objevily příznaky otravy, například pálení očí a ztížené dýchání," řekla agentuře Mediafax mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ ZV NOVA POD TITULKEM ČLÁNKU

 

Pracovníci katedry podle ní ihned provedli potřebná opatření a kontaktovali rychlou záchrannou službu. "Její pracovníci ho pak odvezli na ambulanci interny liberecké nemocnice. šlo jen o lehké nadýchání, muž byl při vědomí a komunikoval," uvedla mluvčí krajské záchranky Lenka Moravcová.

 

Katedra chemie FP TUL dlouhodobě spolupracuje s aplikační sférou na výzkumných projektech zaměřených na vývoj a testování čidel pro stanovení plynů, jako je amoniak a fosgen. "Tyto plyny se mohou uvolňovat například v případě požáru. Čidla miniaturních rozměrů se používají jako detektory nebezpečných látek, které umožňují okamžitě reagovat složkám záchranného systému. Jde o čidla zhotovená metodou sol-gel, která spočívá v přeměně kapaliny s vhodnou velikostí částic (sol) na pevnou fázi (gel). Pro testování vlastností čidel máme na katedře k dispozici bomby s amoniakem a fosgenem o koncentraci 20 ppm (0,002 procenta)," vysvětlil Martin Slavík z katedry chemie.

 

Fosgen (COCl2) je prudce jedovatý, dusivý bezbarvý plyn. Jeho nebezpečnost závisí na koncentraci, pod koncentrací 0,02 procenta není považován za nebezpečný. Fosgen při silném zředění páchne po shnilých bramborách. Za první světové války byl použit jako bojový plyn, dráždí kůži a zejména oči. Hlavním cílovým orgánem jsou plíce.

tn.cz / Mediafax