Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.6. 2011 16:33

V zoo vyrostla VZÁCNÁ HOUBA! Vypadá jako rozkvetlá květina. Silně páchne! VIDEO

Zdroj: TV Nova

Prazvláštní vzácná houba jménem květnatec Archerův, kterou si laik bez mrknutí oka splete s nádhernou květinou, se objevila v ostravské zoologické zahradě. Sytě červená houba vypadá jako právě rozvinutý květ, s květinami však nemá nic společného.

Vzácná houba květnatec Archerův pochází z Austrálie, přičemž v České republice se poprvé objevila v šedesátých letech minulého století. Od té doby se občas někde vyskytne a zase zmizí. I v ostravské zoologické zahradě už ji jednou našli.

“Poprvé se tady objevila před čtyřmi lety u výběhu nosorožců, pak zmizela a letos vyrostla u výběhu pand červených,“ říká mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.

PSALI JSME TAKÉ:
Chytré houby ovládají mravence. Vyberou místo, kde hmyz zemře


Houba vypadá jako rozvinutý květ tropické rostliny, pokud si k ní ale někdo přičichne, se zlou se potáže. Houba totiž vydává nesnesitelný zápach.

“Právě tento zápach, připomínající zkažené maso, přitahuje hmyz, který pak roznáší výtrusy této houby, takže na tomto místě houba vyrostla zcela bez naší pomoci a náhodou,“ dodává Šárka Kalousková s tím, že návštěvníci mohou houbu spatřit na jediném místě – pod výběhem pand červených, kde vyrostlo několik exemplářů.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Marek Švidrnoch
Reklama