Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.8. 2010 19:31

Vandalové už stihli poškodit nové kašny na plzeňském náměstí

Během pěti dnů stačili neznámí vandalové poškodit vyrytými hanlivými obrazci a nápisy všechny tři zlacené moderní kašny, které byly minulý týden ve čtvrtek slavnostně odhaleny na plzeňském náměstí Republiky.

Mluvčí magistrátu Edita Vighová v úterý řekla, že se chystají opravy kašen.
 

"V horizontu 14 dnů se budou poškozené chrliče kašen opravovat, tak, že se postupně vymění jednotlivé zlaté plátky, kterými jsou kašny pokryté. Po dobu opravu budou kašny zakryty zhruba jeden až dva dny," řekla Vighová. Zatím není známo, na kolik takové opravy kašen přijdou.
 

Kašna
Zdroj: Mediafax Trojici nových kašen na plzeňském náměstí Republiky, které byly slavnostně odhaleny 29. července tohoto roku, už stačili během pěti dnů poškodit neznámí vandalové, kteří do jejich zlatého povrchu vyškrabali a vyryli různé hanlivé obrazce a nápisy.

 

První vyryté nápisy se na kašnách objevily již den po jejich slavnostním odhalení. Neznámý vandal do zlatého povrchu kašen vyškrábal nápisy jako "Byl jsem tady Karel," "Viktoria Plzeň," "Chci také dotaci," nebo různá jména. Během dalších dnů přibyly na chrličích velmi výrazně vyryté charakteristické kosočtverce.
 

PSALI JSME:

Plzeňské kašny rozdělily obyvatele města na dva tábory
 

Kamerový systém městské policie, který sleduje všechny tři kašny, zachytil v noci na sobotu jednoho pachatele, který na chrlič vyrýval kosočtverec. Pachatele se však nepodařilo dopadnout, ani ze záznamu rozeznat. Městská policie zadržela pouze dva opilé muže, kteří se v nových kašnách vykoupali a následně putovali na záchytku.
 

Kašna
Zdroj: Mediafax Trojici nových kašen na plzeňském náměstí Republiky, které byly slavnostně odhaleny 29. července tohoto roku, už stačili během pěti dnů poškodit neznámí vandalové, kteří do jejich zlatého povrchu vyškrabali a vyryli různé hanlivé obrazce a nápisy.

 

"Nečekal jsem, že by někdo kašny poškodil těsně po jejich spuštění. Pokud se díla někomu nelíbí, dá se to vyjádřit jinak, než je bude ničit," nechal se slyšet technický náměstek primátora Petr Rund (ODS). Vše nasvědčuje tomu, že magistrát bude nucen poničené chrliče opravovat stále dokola, protože vandaly láká možnost, že mohou do měkkého zlaceného povrchu chrličů snadno a rychle cokoliv vyrýt.
 

Moderní zlacené kašny s chrliči ve tvaru anděla, chrtice a velblouda, což heraldické figury z plzeňského znaku, nechalo město vybudovat podle návrhu architekta Ondřeje Císlera. Celkové náklady na zhotovení plzeňských kašen včetně instalace činily 26,9 milionu korun. Kašny stojí ve třech rozích náměstí stejně jako kdysi, ve čtvrtém rohu je morový sloup.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA O PLZEŇSKÝCH KAŠNÁCH:


 

Mladý architekt Císler ovšem musel od samého začátku čelit kritice z řad veřejnosti, že jeho moderní kašny se na plzeňské historické náměstí nehodí. Lidé už vymysleli pro zlaté kovové chrliče hanlivé přezdívky, jako je "samopal" "penis" nebo "šibenice." Sám autor doufá, že si Plzeňané jeho díla časem oblíbí a přijmou je.


Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax
Reklama