Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.12. 2008 20:13

Ve Znojmě vykopali pravěké kostry

Zdroj: TN.cz

Hroby pravěkých lidí našli v těchto dnech archeologové ve Znojmě. Během rekonstrukce Horního náměstí byly objeveny pozůstatky někdejšího osídlení.

Nejzachovalejší z koster patřila asi čtyřicetiletému muži, který byl pohřben narychlo do bývalé skladové jámy, která se dříve využívala na obilí.


"Zřejmě byla zima a země byla promrzlá, takže nemohli vykopat hrob, nebo byl nebožtík nějak vyčleněn ze společnosti,“ říká šéf archeologického průzkumu ve Znojmě Zdeněk Čižmář.


Ve Znojmě vykopali pravěké kostry
Zdroj: Dušan Vrbecký


Další odkryté kostry patří pravěkým obyvatelům z doby zhruba 1900 let před naším letopočtem. "Jsou tu tři kostrové hroby a našli jsme i nádoby s popelem po kremaci,“ říká Čižmář. Nálezy jsou tedy staré bezmála čtyři tisíce let.


Archeologové ve Znojmě musí spěchat, doslova za patami jim totiž stojí stavební stroje, které mají náměstí uvést do původního stavu. I tak ale badatele čekají ve městě doslova žně. Na začátku příštího roku se totiž bude opravovat i nedaleké Václavské náměstí, které stojí na místě někdejšího pohřebiště. "Očekáváme, že tu bude až okolo sto padesáti hrobů,“ odhaduje Čižmář.

Dušan Vrbecký TN.cz