Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.11. 2010 18:37

VIDEO: Manželé si uplácali dům z hlíny, slámy, vody a trámů

Čtyři měsíce plácali manželé Pokorní spolu s přáteli svůj nový dům – za materiál jim posloužila hlína ze zahrady, dřevo, a balíky slámy koupené od zemědělců.

Se stavbou hliněného domu začal Libor Pokorný (40) letos koncem jara, a dokončil ji v těchto dnech. Stavení je vybudováno na okraji Přerova, a to z hlíny, která byla odtěžena ze zahrady při hloubení základů, z balíků slámy zakoupených od místních zemědělců, a z dřevěných trámů ze staré stavby.


Výstavba hliněného domu přišla Libora Pokorného zhruba na milion korun, přičemž nejdražší byla betonová základová deska, a kvalitní střecha z pálených tašek. “Střecha a deska stály asi půl milionu, balíky slámy na všechny stěny asi deset tisíc korun, hlína byla zadarmo. Zbytek peněz padl na vnitřní vybavení domu,“ vypočítává Libor Pokorný s tím, že při stavbě musel samozřejmě dodržovat všechny stavební zásady. “Dům má samozřejmě stavební povolení, momentálně se kolauduje, absolvoval všechna řízení od hasičů až po hygieniky, má všechny zkoušky a testy. A zjistil jsem, že ačkoli je to na Přerovsku jediná hliněná stavba, instituce, ze kterých jsem měl strach, jako třeba hasiči, ví o slámě a hlíně celkem dost, a nedělali mi žádné větší problémy,“ říká Pokorný.


Dům si Libor Pokorný postavil v podstatě sám, ačkoli nikdy nic podobného nedělal, a pomáhalo mu jen několik přátel. “Základem stavby jsou balíky slisované slámy, které jsou k sobě pevně svázané, a na tyto balíky jsme zvenku i zevnitř ručně naplácali silnou vrstvu hlíny smíchané zase se slámou. Odhaduji, že jsme na to naplácali tak tři tuny hlíny,“ říká Libor Pokorný s tím, že celý dům je z hlíny a slámy, jen na koupelnu a záchod uvnitř domu byly použity staré cihly. Hliněná je i tzv. akumulační zeď, oddělující kuchyň od ložnice, lavice na sezení a podobně. “Akumulační zeď je velmi zajímavým prvkem domu, jsou v ní totiž uloženy trubky ve kterých teče teplá voda, a tato stěna proto vyhřívá celý interiér,“ podotýká Libor Pokorný, který se chtěl hliněným domem více přiblížit přírodě. “Hliněný dům je skvělým prostředím i pro naše děti, protože chceme, aby se naučily žít v souladu s přírodou,“ říká Pokorný.


Stavba z hlíny má také celou řadu nesporných výhod. Při stavbě se nikdo nepáral s pravými úhly, ani s jakýmkoli vyrovnáváním stěn. “Každý, kdo sem přijde, se diví, že stěny jsou hrbolaté a zaoblené. Ale já si myslím, že oblé tvary k hlíně patří,“ usmívá se Libor Pokorný. “A navíc má tento dům obrovskou výhodu v tom, že pokud nějaká stěna vysycháním popraská, či někde něco upadne a podobně, dá se vzít hrst hlíny, a díru či prasklinu v klidu zamáznout. Není třeba volat zedníka,“ směje se Libor Pokorný, který momentálně začíná novostavbu spolu se svou manželkou Pavlou a dvěma dětmi postupně zabydlovat a připravovat se na zimu.


“Já jsem přesvědčen, že se nám tady bude dobře bydlet. Zima nám v domě určitě nebude, stěny jsou hrubé dost. Myslím, že hlína, jako stavební materiál, má velkou budoucnost, protože nepoškozuje životní prostředí, a až skončí životnost tohoto domu, tak ze z velké části dá vyhodit na pole, změní se v hlínu a vrátí se zpátky přírodě. Každý člověk, který má vztah k přírodě by se nad tím měl zamyslet, a mohl by zkusit si něco podobného postavit,“ uzavírá Libor Pokorný.
 

Marek Švidrnoch

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

23.11. | 19:16 lemoa
4
Tyto stavby kritizují jen stavaři, protože jsou nasraný, že ty zloděje zachvíli ...
21.11. | 07:07 Petr Dvořák
-3
Podivínský milionář. Kdyby neměl ty peníze na stavbu této kuriozity, dal by se ...
23.11. | 19:16 lemoa
4
Náhlasit nevhodný komentář
Tyto stavby kritizují jen stavaři, protože jsou nasraný, že ty zloděje zachvíli nikdo potřebovat nebude.
24.11. | 22:20 cumim
1
Náhlasit nevhodný komentář
boha jeho-tak ho nechte ať bydlí jak chce-třeba v zemljance,vždyť je to jeho věc!!Konec konců je to pro něho lepší než platit vydřidušskému "domácímu 8000 za 1 1
21.11. | 21:16 inocsulreb
-3
Náhlasit nevhodný komentář
UZ je to tady. Na Haiti tak ziji lide uz od zacatku ery kapitalismu. Slumy, je to co v cesku zatim chybelo.
21.11. | 14:26 Julius Fučík
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Je to neodborné ,nekvalifikované,stavebně nesmyslné.Měl by si o tom něco přečíst.
21.11. | 07:07 Petr Dvořák
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Podivínský milionář. Kdyby neměl ty peníze na stavbu této kuriozity, dal by se označit za cvoka.