Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.11. 2009 19:00

VIDEO: Vánoční strom je na Staromáku, přivezl ho truck

Vánoční strom pro Prahu dorazil z Vrchlabí do metropole v úterý kolem jedné hodiny v noci.

Smrk ztepilý, vysoký 27 metrů a starý přibližně 70 let, byl v noci z pondělí na úterý za asi devadesát minut odvázán, zdvižen jeřábem z návěsu a bez obtíží usazen na obvyklém stanovišti na Staroměstském náměstí.

 

Podle Petra Hozáka, produkčního společnosti Taiko, která je provozovatelem vánočních trhů na Václavském a Staroměstském náměstí v Praze, je hledání vhodného vánočního stromu rok od roku těžší.
 

 

"Strom musí splňovat nejrůznější kritéria. Kromě toho, aby byl hezky rostlý, musí být především zdravý a dobře dostupný pro techniku," uvedl Hozák s tím, že právě to je často největší problém.

 

Letošní vánoční strom je z Vrchlabí, kde již delší dobu uvažovali o jeho pokácení: "Je to strom, který roste velmi blízko koryta Labe, a my bychom stejně museli přikročit k jeho pokácení."

 

V jeho blízkosti je totiž také most, kdyby přišla povodeň a strom by smetla, mohl by most poškodit. Takto se alespoň využije pro dobrou věc," přiblížil starosta Vrchlabí Jan Sobotka.


Z Herlíkovic putoval nejdříve do Milovic.

 

Vánoční trhy začínají na Staroměstském náměstí 28. listopadu a potrvají do 3. ledna 2010. Strom bude slavnostně rozsvícen první den trhů v 18:00.

vrl, kas tn.cz / Mediafax