Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.5. 2011 16:32

VIDEO: Vzácní kaloni vyvedli v zoo mladé. O jejich osudu rozhodnou na druhém konci světa

Zdroj: Dušan Vrbecký

Tři mláďata vzácných kaloňů zlatých odchovali od začátku roku v jihlavské zoo. Živočichové připomínající netopýry jsou přitom majetkem státu Rodriguez - malého ostrova uprostřed Indického oceánu.

Kaloňům zlatým se v jihlavské zoo daří. Z původní šestihlavé skupiny jich tu mají už jedenadvacet. "Od začátku roku se narodila tři mláďata," prozradila mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová.

 

Kaloni zlatí přitom patří mezi velmi vzácné živočišné druhy. Žijí totiž jen a pouze na ostrově Rodriguez ležícím uprostřed Indického oceánu. Před časem jim dokonce hrozilo úplné vyhubení, podlě některých zdrojů zbylo ve volné přírodě jen asi osmdesát volně žijících exemplářů. "Proto se kaloni stali národním dědictvím ostrova. To znamená, že bez svolení tamní vlády s nimi nikdo nesmí obchodovat, ani je přemisťovat," říká ošetřovatelka jihlavské zoo Lubomíra Ševčíková.

 

PODÍVEJTE SE:

V jihlavské zoo odchovali i mazlivé miniježky

 

I kaloni žijící v jihlavské zoo jsou darem ostrova Rodriguez. A to včetně mláďat, která se v Jihlavě narodila. "Pokud bychom je chtěli vyměnit nebo poslat dál, musíme mít souhlas vlády Rodriguezu," vysvětlila Ševčíková.

 

Noční savci na první pohled připomínají netopýry, od těch se ale zásadně liší. "Jednak tím, že jsou to býložravci a jednak také tím, že se při letu neřídí echolokací jako netopýři, ale zrakem a sluchem," dodává mluvčí zoo Kateřina Kosová.

 

Mláďat v jihlavské zoo si ale všimne jen velmi pozorný divák. "Matka nosí mládě pod křídlem a téměř jej neukazuje," říká ošetřovatelka. Teprve až je mládě schopné samostatného života, opouští úkryt pod křídlem.

Dušan Vrbecký