Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 8. 2010

Výstava o romském holokaustu bude putovat po školách

Brněnské Muzeum romské kultury se snaží mezi dětmi a mládeží zvýšit povědomí o romském holokaustu, který znamenal smrt pro 90 procent tehdejších českých a moravských Romů.

Připravilo výstavu, která bude putovat po školách. Expozici muzeum slavnostně představilo v neděli v Hodoníně u Kunštátu, kde byl za války sběrný romský tábor. Byla tam k vidění v baráku, kde za války byli Romové vězněni.
 

Podle Lucie Matějkové z muzea byl barák otevřen jen u příležitosti nedělního pietního shromáždění. Pokud by lidé měli o návštěvu v unikátních prostorách přesto zájem, mohou se muzeu ozvat. V případě zájmu více lidí zorganizuje muzeum další prohlídku.

ČTĚTE TAKÉ:

Děčínské sídliště hlídají Romové, město je s nimi spokojeno
 

Od září bude výstava putovat po školách. "Nabízíme jim také přednášky a moderované besedy s některými pamětníky romského holokaustu," sdělila lektorka Marie Hanzelková.
 

Malé či žádné znalosti české veřejnosti o romském holokaustu zmínila v neděli při pietním aktu i ředitelka muzea Jana Horváthová. Pro starousedlé romské rodiny se přitom jedná o dvojnásob bolestnou záležitost. Ti, kdo přežili, ztratili ve válce mnoho příbuzných a romské rodiny zůstaly zdecimovány. Dnes čelí tito lidé dalšímu strádání, když se na ně majoritní společnost kvůli barvě jejich pleti dívá negativně, i když oni sami se o negativní pověst nezasloužili. Drtivou většinu současné romské populace v ČR tvoří obyvatelé původem ze Slovenska.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / ČTK