Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 9. 2010

Začalo rozsáhlé cvičení simulující havárii Jaderné elektrárny Temelín

Začalo cvičení Zóna 2010, má za úkol prověřit činnost orgánů krizového řízení při řešení následků simulované radiační havárie na Jaderné elektrárně Temelín. Mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů řekla, že cvičení se účastní 900 lidí ze záchranných služeb a příslušných úřadů.

Cvičení začalo ve středu v ranních hodinách v jaderné elektrárně simulací úniku radioaktivních látek mimo areál elektrárny. "Cvičení prověří tok informací a spolupráci mezi elektrárnou, Krizovým štábem Jihočeského kraje, Integrovaným záchranným systémem, Státním úřadem pro jadernou bezpečnost, ministerstvem vnitra a obcemi s rozšířenou působností," uvedla Matějů.
 

"Během cvičení se zaměříme hlavně na prověření komunikace s vnějšími orgány krizového řízení Jihočeského kraje," říká mluvčí elektrárny Marek Sviták. "Na elektrárně máme zpracovaný vnitřní havarijní plán, který prověřujeme nejméně čtyřikrát ročně. Letos již proběhla dvě cvičení, třetím je právě Zóna 2010 a další máme v plánu v listopadu,“ dodává mluvčí Sviták.
 

PSALI JSME:

Lidem v okolí Temelín nevadí. Chtějí ale nový obchvat
 

Brzy ráno tak začala ústřední koordinace záchranných a likvidačních prací Ministerstvem vnitra - generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru České republiky. V rámci cvičení do terénu vyjely mobilní skupiny k monitorování radiační situace. "Během dne bude svolán Ústřední krizový štáb, který cvičně zasedne v prostorách operačního a informačního střediska generálního ředitelství HZS ČR. V rámci cvičení proběhnou audiovizuální konference mezi jednotlivými subjekty," doplnila Matějů.
 

Ve čtvrtek 23. září se na letišti v Bechyni uskuteční praktické ukázky, které budou zajišťovat složky Integrovaného záchranného systému (IZS) a ostatní cvičící organizace. Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje rozvine a provede dekontaminaci osob a techniky, předvede ukázku kontejneru nouzového přežití s odborným výkladem. „Během cvičení prověříme ve spolupráci s Policií ČR taktický zásah na podezření kontaminace osob radioaktivní látkou na vodní hladině a součinnost jihočeských hasičů s příslušníky Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR Hlučín při rozvinutí Materiální základny humanitární pomoci,“ vysvětlila mluvčí Vendula Matějů. Policie České republiky a Vojenská policie prověří spolupráci při regulaci dopravy v místě ukázek.
 

V rámci informační kampaně pro obyvatelstvo bude aktivována Zelená linka Jihočeského kraje s telefonním číslem 800 100 450. Na tuto zřízenou telefonní linku může kdokoli směřovat své dotazy ohledně cvičení v době od devíti do 19 hodin ve středu a od osmi do 12 hodin ve čtvrtek.

 

tn.cz / Mediafax
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?