Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 9. 2010

Žirafí sameček v pražské zoo dostal jméno Kuba

Žirafa - 9
Zdroj: Jindřich Kodíček

Žirafí mládě pokřtil herec Ivan Trojan. Jméno vybral s pomocí kalendáře.

Žirafí sameček, který se v pražské zoo narodil koncem července, nově slyší na jméno Kuba. Nové jméno získal od herce Ivana Trojana při svém úterním křtu.

 

PSALI JSME:

Prážská ZOO oslaví 79. výročí křestem žirafy Rotschildovy

ZOO Praha má nový přírůstek - samečka žirafy Rotschildovy


"Velmi mě těší, že můžu být kmotrem právě tomuto "žirafákovi". V dětství jsem si totiž zvířata rozdělil na normální a divná, žirafu jsem pak považoval za nejdivnější zvíře vůbec," řekl při křtu Trojan.


Jméno vybíral herec s pomocí kalendáře. "Mládě se narodilo 24. července, to má ale svátek Kristýna, takže jsme hledali nejbližší mužské jméno. Tím je 25. července Jakub," vysvětlil herec.


Dodal, že jméno Jakub zvolil i proto, že se stejně jmenuje jezevčík v jeho rodině. "Napadlo mne, že by to bylo hezké spojení rodiny Trojanů a pražské zoo," podotkl Trojan.


Žirafí sameček v současnosti měří přes dva metry a váží 110 kilo. "Když se narodil bylo to okolo 60," řekl ředitel zoo Miroslav Bobek. Připomněl také, že porod samečka neprobíhal úplně snadno. "Dramatický byl zejména jeho závěr, kdy mládě zůstalo v porodních cestách několik vteřin zaklíněné za zadní část těla. Porod ale nakonec skončil úspěšně," popsal ředitel.


Kuba je čtvrtým mládětem samice Nory, která se sama narodila v zoo. Otcem je desetiletý samec Johan, pro něhož je Kuba již dvanáctým potomkem.


Již brzy by se měla ale zoo dočkat ještě jednoho potomka ze žirafího stáda. Jedna ze samic je totiž březí a její porod se očekává každým dnem.


Kuba i další členové žirafí rodiny patří ke druhu žirafa Rotschildova. V Česku lze narazit v zoo ještě na žirafy siťované - ty ale chovají pouze v zoo v Brně a ve Dvoře Králové.


Zoo také v úterý symbolicky uzavřela svou 79. sezónu. Návštěvníci si při této příležitosti mohli na pódiu u vchodu do zoo poslechnout vystoupení operní pěvkyně Andrey Kalivodové, seznámit se naživo s malými varany nebo se dozvědět, že v nově budovaném pavilonu pro slony a jiné velké savce se počítá s místem pro 10 slonů. Lidé se také mohli zúčastnit letos posledního komentovaného krmení varanů.


V neposlední řadě pak vedení zoo představilo nového průvodce po zoo, kterého si návštěvníci mohou hned u vchodu stáhnout do svých mobilů prostřednictvím bluetooth.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.


 

tn.cz / Mediafax
Reklama