Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.5. 2010 15:50

Zlatá ulička se na rok uzavře kvůli rekonstrukci

Zlatá ulička
Zdroj: Oficiální zdroj
Zlatá ulička na Pražském hradě bude rok uzavřená.

Zlatá ulička na Pražském hradě bude od pondělí kvůli rekonstrukci uzavřena nejméně na jeden rok.

Původně se počítalo s tím, že bude zavřena už od soboty, Pražský hrad ale oznámil, že se termín posune o dva dny.

 

Ještě o tomto víkendu tedy mohou zájemci využít hezkého počasí a do pitoreskní uličky zavítat. Ulička je jedním z hlavních turistických lákadel na Hradě. Zřejmě nejrozsáhlejší opravy v historii ji čekají hlavně kvůli zastaralé kanalizaci, která podle Hradu představuje riziko pro statiku celé uličky. Znovu by se ulička mohla otevřít v dubnu či v květnu příštího roku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hrad na rok uzavře Zlatou uličku kvůli opravě kanalizace

 

Hrad na rekonstrukci včetně archeologického výzkumu a nové expozice vyčlenil zhruba 40 milionů korun. Tempo prací bude záviset na archeologickém výzkumu. Hrad totiž bude uličku opravovat pod dohledem památkářů a potřebný prostor dostanou i archeologové.

 

Stavbaři při rekonstrukci budou kopat až do hloubky šesti metrů. Archeologové tak dostanou poprvé příležitost k rozsáhlému výzkumu v této části Hradu. Příslibem objevů je i to, že ulička vznikla na navážce, kam se původně vyvážely hradní odpadky.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova z 1. února 2010:

 

 

Hlavním důvodem oprav je podle Hradu to, že kvůli poničené historické kanalizaci do základů domků ve Zlaté uličce zatéká dešťová voda. Opravovat se bude nejen ulička, ale i nosné konstrukce v některých domcích tak, aby se zpevnily. Do uličky budou zavedeny nové telefonní kabely, IT sítě a bezpečnostní systémy.

 

Po dokončení oprav Zlaté uličky by se měl změnit i její současný charakter tak, aby byla spíše historickou expozicí než "soustavou prodejen". Správa Pražského hradu plánuje, že v několika domcích otevře novou stálou výstavu, která bude dokumentovat život v uličce v letech 1600 až 1956.

 

Zlatá ulička vznikla po vybudování severního opevnění Hradu. Prostor severního parkánu byl využit ke stavbě skromných obydlí, která jsou dnes posledním zbytkem drobné zástavby Pražského hradu. Bydlela zde hradní čeleď, snad zlatníci a hradní střelci. Pověsti uličku spojovaly s alchymisty na dvoře císaře Rudolfa II. Její charakter přilákal řadu umělců. V jednom z domků krátce bydlel i spisovatel Franz Kafka.

tn.cz / ČTK