Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.6. 2011 20:02

Zloději kovů rozebírají železniční mosty, u Studénky už očesali tři

Zdroj: TV Nova

Nový zlatý důl objevili zloději kovů – zaměřili se na železniční mosty z nichž kradou vše, co se dá odnést. U Studénky na Novojičínsku už na třech mostech demontovali železné podlahy, které slouží údržbářům při opravách. Škody jdou do statisíců.

Na tři železniční mosty na trase Studénka-Veřovice na Novojičínsku zaútočili zloději kovů, a začali je rozebírat. Z mostů odmontovali železné podlahy po nichž se mezi kolejemi pohybují pracovníci při údržbě mostů. “Ty plechy mají tu funkci, že brání pádu do prohlubně pod mostem, takže se sice nejedná o statické narušení mostu, ani o závadu, která by vylučovala drážní dopravu, ale jejich odstranění je nebezpečné pro lidi, kteří se po mostě pohybují,“ říká Vítězslav Raška ze správy mostů a tunelů Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).


Zloději přitom museli být na akci pečlivě připraveni. Odmontovat totiž železné pláty z mostu není snadné. “Pláty jsou připevněny speciálními šrouby, na které existuje speciální klíč, který není možné koupit v kdejakém železářství,“ potvrzuje Vítězslav Raška ze SŽDC, podle něhož navíc jeden železný plát o rozměrech 170 x 80 cm váží přes osmdesát kilogramů. Odmontovat tolik těžkých a rozměrných plátů a nanosit je do auta proto muselo být velmi namáhavé a zdlouhavé. Přesto zloději stihli očesat tři mosty.


Důvod je přitom podle Vítězslava Rašky naprosto zřejmý. “Krádeže se množí vždy, když vzroste výkupní cena kovového odpadu. A ta se právě v poslední době zvedla, takže zaznamenáváme nárůst krádeží, ty škody jdou dost vysoko,“ potvrzuje Raška, podle něhož se ztrácejí hlavně kovové plotny, a zábradlí. Všechny krádeže na železničních mostech v okolí Studénky nyní vyšetřuje policie, dopadnout pachatele těchto činů však bývá velmi obtížné.


 

Marek Švidrnoch