Aktualizováno 6.5. 2010 18:07

ČSSD dominuje preferencím. O podobě vlády by rozhodly malé strany

Nečas, Paroubek
Zdroj: TN.cz

Podle výzkumu agentury Sanep by se do Poslanecké sněmovny dostaly ČSSD, ODS, KSČM, TOP 09, Věci veřejné a zemanovci.

V květnových volbách do Poslanecké sněmovny by vyhrála ČSSD, druhou ODS od ní dělí 7,6 procent. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila společnost Sanep.

 

 

 

Podle hypotetického volebního modelu společnosti SANEP by se do Poslanecké sněmovny dostaly vedle dvou nejsilnějších stran a komunistů ještě TOP 09, Věci veřejné, ale i SPO-zemanovci. Před branami sněmovny by zůstali zelení a lidovci.

 

Sociální demokraté si i tři neděle před konáním voleb do Poslanecké sněmovny udržují pozici jasného favorita a se ziskem 29,9% hlasů před druhou ODS, které by dalo svůj hlas 22,3% voličů. Občanští demokraté, kteří si oproti minulému měsíci polepšili o 3,4%, tak na ČSSD ztrácejí 7,6%.

 

POROVNEJTE, JAK VYPADALY PŘEDVOLEBNÍ VÝZKUMY A SKUTEČNÉ VÝSLEDKY VOLEB V ROCE 2006

Nečas, Paroubek
Zdroj: TN.cz

 

Třetí nejsilnější politickou stranou by v tuto chvíli byla v Poslanecké sněmovně KSČM, která by získala 12,9% hlasů.

 

TOP 09 by počátkem května dalo svůj hlas 10,1% voličů, což je o 5% méně než počátkem dubna.

 

Věci veřejné během jednoho měsíce posílily o 1,8% a počátkem května by jim dalo hlas 9,8% voličů.

 

 

 

Poslední a nejmenší politickou stranou by počátkem května byla v Poslanecké sněmovně Strana práv občanů - zemanovci, která by získala 5,5% hlasů.

 

Lidovci oproti minulému měsíci ztratili 1,2% a se ziskem 4,7% hlasů by se nedostali do sněmovny, stejně jako Strana zelených, které by dalo hlas pouze 2,8% respondentů. V případě KDU-ČSL je však nutné brát v úvahu i statistickou odchylku a nelze tedy vyloučit, že by lidovci pětiprocentní hranici překročili.

 

K sestavení vlády by v tuto chvíli byl podle Sanepu zásadní postoj právě tří nejmenších stran, které mají šanci překročit pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

 

 

 

KOMBINACE MOŽNÝCH KOALIC:

 

VELKÁ KOALICE
ČSSD+ODS  115 hlasů

 

LEVICE
ČSSD+KSČM+SPO Zemanovci 107 hlasů
ČSSD+KSČM  95 hlasů
ČSSD+SPO Zemanovci 78 hlasů

 

PRAVICE
ODS+TOP 09+VV 93 hlasů
ODS+TOP 09 71 hlasů
ODS+VV 71 hlasů

 

Další možnosti ČSSD
ČSSD+TOP 09+VV+SPO Zemanovci 122 hlasů
ČSSD+TOP 09+VV 110 hlasů
ČSSD+TOP 09+SPO Zemanovci 100 hlasů

 

ČSSD+VV+SPO Zemanovci 100 hlasů
ČSSD+TOP 09 88 hlasů

 

Další možnosti ODS
ODS+TOP 09+VV+SPO Zemanovci 105 hlasů
ODS+TOP 09+SPO Zemanovci 83 hlasů

 

Nejpravděpodobnější varianty
Velká koalice ČSSD+ODS 115 hlasů
ODS+TOP 09+VV+SPO Zemanovci 105 hlasů
Menšinová vláda ČSSD 115 poslanců 66 hlasů

 

Vzhledem ke statistické odchylce a k faktické a v tuto chvíli nepředvídatelné volební účasti je však nutné brát v úvahu i varianty, kdy SPO Zemanovci nemusejí překročit pětiprocentní hranici, a tedy nemusejí zasednout v Poslanecké sněmovně. Stejně tak to platí i v případě KDU-ČSL, kteří naopak mohou v Poslanecké sněmovně opět zasednout.


Z dosavadních průzkumů volebních preferenci je však v každém případě viditelný zájem o nové politické strany, které by mohly zásadním způsobem ovlivnit domácí politické prostředí, které se netěší příliš velké důvěře široké veřejnosti.

 

V souvislosti s uvedeným hypotetickým volebním modelem je nutné brát v úvahu, že skutečný počet poslaneckých mandátů je závislý na faktickém počtu platných volebních lístků a počtu voličských hlasů v jednotlivých krajích. Při uvedeném výpočtu a odhadu je tedy nutné počítat s minimální možnou odchylkou plus minus 2 mandáty.

 

 

 

Mediafax