Aktualizováno 6.5. 2010 18:07

ČSSD dominuje preferencím. O podobě vlády by rozhodly malé strany

Nečas, Paroubek
Zdroj: TN.cz

Podle výzkumu agentury Sanep by se do Poslanecké sněmovny dostaly ČSSD, ODS, KSČM, TOP 09, Věci veřejné a zemanovci.

V květnových volbách do Poslanecké sněmovny by vyhrála ČSSD, druhou ODS od ní dělí 7,6 procent. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila společnost Sanep.

 

 

 

Podle hypotetického volebního modelu společnosti SANEP by se do Poslanecké sněmovny dostaly vedle dvou nejsilnějších stran a komunistů ještě TOP 09, Věci veřejné, ale i SPO-zemanovci. Před branami sněmovny by zůstali zelení a lidovci.

 

Sociální demokraté si i tři neděle před konáním voleb do Poslanecké sněmovny udržují pozici jasného favorita a se ziskem 29,9% hlasů před druhou ODS, které by dalo svůj hlas 22,3% voličů. Občanští demokraté, kteří si oproti minulému měsíci polepšili o 3,4%, tak na ČSSD ztrácejí 7,6%.

 

POROVNEJTE, JAK VYPADALY PŘEDVOLEBNÍ VÝZKUMY A SKUTEČNÉ VÝSLEDKY VOLEB V ROCE 2006

Nečas, Paroubek
Zdroj: TN.cz

 

Třetí nejsilnější politickou stranou by v tuto chvíli byla v Poslanecké sněmovně KSČM, která by získala 12,9% hlasů.

 

TOP 09 by počátkem května dalo svůj hlas 10,1% voličů, což je o 5% méně než počátkem dubna.

 

Věci veřejné během jednoho měsíce posílily o 1,8% a počátkem května by jim dalo hlas 9,8% voličů.

 

 

 

Poslední a nejmenší politickou stranou by počátkem května byla v Poslanecké sněmovně Strana práv občanů - zemanovci, která by získala 5,5% hlasů.

 

Lidovci oproti minulému měsíci ztratili 1,2% a se ziskem 4,7% hlasů by se nedostali do sněmovny, stejně jako Strana zelených, které by dalo hlas pouze 2,8% respondentů. V případě KDU-ČSL je však nutné brát v úvahu i statistickou odchylku a nelze tedy vyloučit, že by lidovci pětiprocentní hranici překročili.

 

K sestavení vlády by v tuto chvíli byl podle Sanepu zásadní postoj právě tří nejmenších stran, které mají šanci překročit pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

 

 

 

KOMBINACE MOŽNÝCH KOALIC:

 

VELKÁ KOALICE
ČSSD+ODS  115 hlasů

 

LEVICE
ČSSD+KSČM+SPO Zemanovci 107 hlasů
ČSSD+KSČM  95 hlasů
ČSSD+SPO Zemanovci 78 hlasů

 

PRAVICE
ODS+TOP 09+VV 93 hlasů
ODS+TOP 09 71 hlasů
ODS+VV 71 hlasů

 

Další možnosti ČSSD
ČSSD+TOP 09+VV+SPO Zemanovci 122 hlasů
ČSSD+TOP 09+VV 110 hlasů
ČSSD+TOP 09+SPO Zemanovci 100 hlasů

 

ČSSD+VV+SPO Zemanovci 100 hlasů
ČSSD+TOP 09 88 hlasů

 

Další možnosti ODS
ODS+TOP 09+VV+SPO Zemanovci 105 hlasů
ODS+TOP 09+SPO Zemanovci 83 hlasů

 

Nejpravděpodobnější varianty
Velká koalice ČSSD+ODS 115 hlasů
ODS+TOP 09+VV+SPO Zemanovci 105 hlasů
Menšinová vláda ČSSD 115 poslanců 66 hlasů

 

Vzhledem ke statistické odchylce a k faktické a v tuto chvíli nepředvídatelné volební účasti je však nutné brát v úvahu i varianty, kdy SPO Zemanovci nemusejí překročit pětiprocentní hranici, a tedy nemusejí zasednout v Poslanecké sněmovně. Stejně tak to platí i v případě KDU-ČSL, kteří naopak mohou v Poslanecké sněmovně opět zasednout.


Z dosavadních průzkumů volebních preferenci je však v každém případě viditelný zájem o nové politické strany, které by mohly zásadním způsobem ovlivnit domácí politické prostředí, které se netěší příliš velké důvěře široké veřejnosti.

 

V souvislosti s uvedeným hypotetickým volebním modelem je nutné brát v úvahu, že skutečný počet poslaneckých mandátů je závislý na faktickém počtu platných volebních lístků a počtu voličských hlasů v jednotlivých krajích. Při uvedeném výpočtu a odhadu je tedy nutné počítat s minimální možnou odchylkou plus minus 2 mandáty.

 

 

 

Mediafax

Diskuze

9.5. | 21:18 inocsulreb
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ods nema nejen program.Ani osobnosti.Jsou to snad Tluchor,Nemcova,Gandalovic nebo snad nedejboze Langer?Tyhle figury si nekdo dovede predstavit vladnout!V cele s ulizanym Necaskem?
9.5. | 13:29 lup3
0
Náhlasit nevhodný komentář
Michale kotlare nedivím se ti, že volíš levici, protože slibuje zrušení poplatků. Tvoje psychiatrická léčba asi leze do peněz. Prosím tebe až vyhrají komanči jak budou dávat tu práci? To budou dávat umístěnky a zahraničním firmám budou nařizovat koho mají vzít? A výrobky budou nutit pod trestem ...
9.5. | 12:11 lukas75333
0
Náhlasit nevhodný komentář
starý lidi volej komunisty a socany, chyba je jedno jaká starana to dostane a stejně to budou zadlužovat, ale ikdyž už nic jinýho tak socani tim svym programem zadlužej stát mnohem rychlejc, jen by mě zajímalo že nikoho ve státu nenapadlo udělat tvrdší vydávání soc. dávek romům -> dyt ...
8.5. | 21:55 pavel podlucký
0
Náhlasit nevhodný komentář
páč jsem navštívil jiklíka, su pod vlivem a nemožu reagovat. Zétra to ale napravim a fundovaně zareaguju na aktuální tému. Dobrou noc.
8.5. | 08:17 Petr Nečas
0
Náhlasit nevhodný komentář
blogist: Myslíš, že metaři dají socanům tolik hlasů aby to bylo na stojedničku?
8.5. | 07:35 K. & P. S. & Z.
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pevně věřme chlápkum v orannžovém!!!
8.5. | 00:17 Vilém Mařík
0
Náhlasit nevhodný komentář
michal-kotlar:Když jsem v posledních 20ti letech v ČSSR mluvil s nějakým komančem,tak to byli ve většině normální lidi,kteří tam vlezli,aby neztratili práci,aby jejich dětem nikdo neházel klacky pod nohy při studiu,prostě aby měli pokoj.S žádnými funkcionáři jsem se nebavil,ale vesměs všichni ...
7.5. | 20:05 Frant. Šebela
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tak to konečně nabírá správný směr.Kdo vyhraje volby ?
7.5. | 19:11 petruspetr
0
Náhlasit nevhodný komentář
O PODOBĚ VLÁDY BY ROZHODL PREZIDENT PODLE POČTU PRAVICE A NE PODLE VÍTĚZE VOLEB.BUDE DIKTÁT LIDU A MODRÁ TOTALITA.PAK BUDE ŘECKO JAK STRAŠIL NEČAS,LIDÉ VYJDOU DO ULIC.
7.5. | 16:09 inocsulreb
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pryc s tyrany a zradci vsemi!!