Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 2. 2011

150 mrtvol nalezli v HROMADNÉM HROBU u Bagdádu

Irácké úřady ohlásily nález hromadného hrobu, který nedaleko Bagdádu ukrýval desítky těl. Informovala o tom agentura AP. Podle neoficiálních zdrojů mohou být na místě ostatky více než 150 lidí.

Představitel iráckého ministerstva pro lidská práva oznámil, že hrob se nachází jižně od města Bákubá, v oblasti, kterou dříve kontrolovala teroristická organizace Al-Káida. Neuvedl přesný počet nalezených těl, pouze prohlásil, že jich jsou desítky. Irácká média tvrdí, že bylo objeveno 153 mrtvol.
 

Bákubá, správní středisko provincie Dijála, leží zhruba 60 kilometrů severovýchodně od Bagdádu.

PSALI JSME:

Hromadný hrob v Dobroníně: Potvrzeno už devět mrtvých
 

Po invazi do Iráku zahájené v roce 2003 pod vedením Spojených států v rámci jejich mezinárodního tažení proti terorismu jsou z iráckého území opakovaně hlášeny nálezy hromadných hrobů. V mnoha z nich byly objeveny ostatky šíitů a Kurdů, kteří představovali opozici vůči někdejšímu iráckému diktátorovi Saddámu Husajnovi, jenž byl s americkým přispěním v roce 2003 svržen.
 

Pohřebiště v blízkosti bašt Al-Káidy podle AP obvykle ukrývají těla šíitů či policistů, proti kterým v Iráku v poslední době směřují mnohé teroristické útoky.

tn.cz / ČTK