Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.2. 2011 21:21

VIDEA: 500 Čechů OHROŽOVALO silné ZEMĚTŘESENÍ na Novém Zélandu

Zdroj: TV Nova

Na Novém Zélandu, který postihlo zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály, v současné době pobývá 500 českých turistů. Informoval o tom v úterý viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

Zemětřesení ve městě Christchurch si vyžádalo nejméně 65 obětí. Dalších až 200 lidí je uvězněných v troskách budov. Město je přitom podle Okamury pravidelnou zastávkou českých poznávacích zájezdů a do konce února tam měly směřovat další české skupinové zájezdy.

PODÍVEJTE SE, JAK MUSELI ZÁCHRANÁŘI NA NOVÉM ZÉLANDU ZACHRAŇOVAT LIDI:


 

PODÍVEJTE SE NA ZÁBĚRY Z NOVÉHO ZÉLANDU:PODÍVEJTE SE NA ZÁBĚRY POŘÍZENÉ PŘÍMO VE CHVÍLI, KDY ZEMĚTŘESENÍ NASTALO:


 

PODÍVEJTE SE NA LETECKÉ ZÁBĚRY Z NOVÉHO ZÉLANDU:


 

Český konzul v Sydney Pavel Pitel sdělil České televizi, že nemá zprávy o tom, že by mezi oběťmi byli Češi. "S obtížemi se mi podařilo se telefonicky spojit a několika krajany," uvedl. "Nevím o nikom, kdo by utrpěl zranění, nebo, nedej bože, zemřel," prohlásil.
 

Zemětřesení na Novém Zélandu - 1
Nejméně 65 životů si vyžádalo zemětřesení v druhém největším novozélandském městě Christchurch

 

Pitel dodal, že na Novém Zélandě žije až devět tisíc Čechů. Ve městě Christchurch se mohlo podle jeho odhadů pohybovat mezi tisícem a dvěma tisíci Čechů včetně sezonních turistů.

PSALI JSME:

TRAGÉDIE: Zemětřesení ZABÍJELO! Nejméně 65 obětí
 

Město Christchurch patří mezi nejhezčí města jižního ostrova Nového Zélandu, který ročně navštíví kolem pěti tisíc českých turistů.
 

Zemětřesení na Novém Zélandu - 2
Počet lidí uvězněných v troskách se podle agentury AP odhaduje na více než sto

 

AČCKA zatím nemá žádné informace, že by zemětřesení postihlo některého z českých turistů. Pro zájezdy, které měly do města Christchurch směřovat nabídnou cestovní kanceláře alternativní zastávku v jiném městě.
 

Novozélandské zemětřesení má i šťastné příběhy
 

Při zemětřesení v novozélandském městě Chritschurch zahynulo v úterý nejméně 65 lidí, dvě stovky dalších jsou pohřešovány. V troskách zřícených budov je však místo i pro příběhy se šťastným koncem, píše webový portál deníku New Zealand Herald.
 

Zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály udeřilo ve 12:51 místního času (01:51 SEČ). Pip Rambyová byla v té době v sedmém patře výškové budovy televizní stanice Canterbury TV (CTV). "Měli jsme schůzku v jedné z rohových místností a najednou začaly otřesy," vypověděla.
 

"V místnosti nás bylo deset a nebyla cesta ven. Nemohli jsme ke dveřím a potom - to je těžké popsat," pokračovala žena.
 

"Když to skončilo a konečně jsme se kolem sebe rozhlédli, budova byla v podstatě srovnaná se zemí. My jsme byli na zemi. Zavolali jsme na lidi, kteří to sledovali a ti nám pomohli z trosek,"líčila Rambyová.
 

Většina lidí, se kterými byla v místnosti, utrpěla jen malé zranění. Z budovy zbyly jen hořící trosky.
 

Otřesy srovnaly se zemí také symbol města - katedrálu na náměstí Victoria Square.
 

"Byl jsem na náměstí přímo před katedrálou. Celá přední strana se zřítila a vyběhli z ní lidé. Další určitě zůstali uvnitř," vypověděl očitý svěděk John Gurr.
 

Kromě katedrály se při otřesech zbortily i další budovy v centru města. Anne Vossová čekala v jedné z nich na záchranu. Dočkala se po šesti hodinách.
 

"Napadlo mě, že nejlepší bude, schovat se pod stůl, jenže se propadl strop a zasypal ho. Nemohla jsem se hýbat, jsem úplně vyděšená," přiznala žena.
 

Záchranáři v pátrání po uvězněných lidech pokračují i v noci.
 

tn.cz / Mediafax