Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.7. 2014 07:12
vývoj událostí Oběti tragédie

SLEDUJEME: Stroj sestřelili ruští separatisté, tvrdí tajná služba USA

Zdroj: TV Nova

Malajsijské aerolinky dnes upřesnily seznam obětí, kterých je i s posádkou 298. Veškerý vývoj tragické události sledujeme v on-line reportáži!

Počet 15 členů posádky zůstává nezměněn. Mezi pasažéry byla i tři nemluvňata. Na palubě mělo být dohromady 80 dětí. Z 298 lidí na palubě jich 173 bylo občany Nizozemska, 44 Malajsie a 27 Austrálie. Mezi cestujícími bylo  také 12 obyvatel Indonésie, 9 Británie, 4 Německa, 4 Belgie, 1 Filipín, 1 Kanady a jeden obyvatel Nového Zélandu. Národnost 22 lidí nebyla zatím ověřena.
 

110

GALERIE: Pád malajsijského letadla na Ukrajině

Zdroj: Twitter

Pád malajsijského letadla na Ukrajině

Hodnocení:


 

International AIDS Society (IAS), asociace odborníků na HIV a AIDS, oznámila, že na palubě měla 108 delegátů a jejich rodinných příslušníků, kteří cestovali na kongres do Melbourne.
 

Anketa

Kdo je podle vás odpovědný za pád letadla na Ukrajině?

Hlasovalo 2176 lidí.
 
 

Malajsijská letecká společnost rovněž uvedla, že trasa letu přes východní Ukrajinu byla Mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO) prohlášena za bezpečnou.
 

 

Aerolinky již také podobně jako jiné letecké společnosti oznámily, že se ukrajinskému vzdušnému prostoru budou vyhýbat alternativními trasami. Americký letecký úřad FAA mezitím nařídil americkým leteckým společnostem lety na východem Ukrajiny.

 

VÝVOJ UDÁLOSTÍ:
 

19:24 Ztráta stovky expertů na problematiku nemoci AIDS, kteří zahynuli při pádu malajsijského letadla na Ukrajině, může mít nepříznivý dopad na boj s touto chorobou selhání imunity ve světě. Myslí si to bývalá manažerka českého národního programu boje proti HIV/AIDS Džamila Stehlíková. Podle sexuologa Iva Procházky, který vede AIDS poradnu České společnosti AIDS pomoc, je ztráta stovky expertů tragédie.

 

19:18 Ruské úřady se k případům údajného okrádání mrtvých nevyjádřily, ale ukrajinský tisk připomíná, že obdobné kauzy řešila ruská justice před čtyřmi lety při katastrofě polského vládního letadla u západoruského Smolenska. Několik ruských vojáků, kteří místo neštěstí měli střežit, ruské soudy za krádež kreditních karet tehdy odsoudily.
 

19:15 Podle ukrajinského ministerstva vnitra "ruští žoldnéři" drancují místo neštěstí a okrádají mrtvé. Ministerstvo vyzvalo pozůstalé po obětech čtvrteční letecké katastrofy, aby zablokovali platební karty svých mrtvých blízkých. "Právě jsem obdržel zprávu, že teroristé-žoldnéři včera (ve čtvrtek) sebrali mrtvým nejen peníze a cenné věci, ale zvlášť pátrali po platebních kartách svých obětí," uvedl ukrajinský činitel. Nyní se prý snaží z kartových účtů peníze vybrat přímo na Ukrajině, nebo karty posílají do Ruska.
 

Podívejte se na reportážní blok TV Nova o situaci na Ukrajině:
 


 

19:12 "Vzhledem k technické složitosti SA-11 je nepravděpodobné, že by separatisté dokázali účinně systém provozovat bez podpory zasvěcených odborníků, a tudíž nemůžeme vyloučit technickou podporu od ruského personálu při provozování systému," citovala Powerovou agentura Reuters.
 

19:09 Podle americké velvyslankyně při OSN Samanthy Powerové se Spojené státy domnívají, že vypálena byla raketa typu SA-11, a to z oblasti kontrolované separatisty, kteří se navíc předtím chlubili, že tyto rakety získali. Powerová řekla, že Rusko separatistům poskytlo rakety SA-11s a další těžké zbraně.
 

18:47 Rada bezpečnosti OSN dnes na svém mimořádném zasedání vyzvala k "úplnému, důkladnému a nezávislému mezinárodnímu vyšetření" čtvrtečního zřícení malajsijského letadla s 298 lidmi na palubě na východní Ukrajině. Americká velvyslankyně při OSN naznačila, že letoun pravděpodobně sestřelili proruští separatisté technicky podporovaní z Ruska.
 

18:26 Podle Baracka Obamy byl malajsijský boeing nad Ukrajinou sestřelen raketou odpálenou z oblasti kontrolované separatisty, které podporuje Moskva. Americký prezident v mimořádném prohlášení označil čtvrteční událost za globální tragédii, která může mít nedozírné důsledky. Vyzval k důkladnému mezinárodnímu vyšetření případu a ujistil, že Spojené státy jsou připraveny k tomu maximálně přispět.
 

18:13 Protiletadlový systém Buk ani žádná jiná ruská vojenská technika nepřekročila hranici s Ukrajinou. V Moskvě to dnes podle agentury Interfax prohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany. Tajně podle něj nic takového provést nelze. Z převozu protiletadlového systému, jímž mohl být podle Kyjeva ve čtvrtek sestřelen malajsijský dopravní letoun, obvinila Rusko ukrajinská tajná služba SBU. Potvrzují to prý získané odposlechy.
 

17:51 Černé skříňky ze sestřeleného malajsijského letadla musejí převzít zahraniční odborníci, řekl dnes ukrajinský prezident Petro Porošenko v telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a britským premiérem Davidem Cameronem. Ukrajinský prezident ve zjevné narážce na Rusko varoval před tím, že by se černé skříňky mohly dostat do rukou "třetího státu".

 

17:37 Americká tajná služba tvrdí, že letadlo sestřelili proruští separatisté. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na nejmenovaný zdroj.
 

16:45 Není zcela jasné, co je s černými skříňkami z letadla. Původní zprávy o tom, že černé skříňky zabavili separatisté, kteří zřejmě na místo pádu stroje dorazili první, ukrajinská strana i vzbouřenci sami popřeli. Vedení Doněcké oblasti dnes oznámilo, že dvě černé skříňky jsou v držení ukrajinských úřadů. Kyjev ale nic takového oficiálně nepotvrdil.
 

 

16:38 Mezinárodní tým má na místě zajistit, aby trosky letounu byly k dispozici mezinárodním vyšetřovatelům a expertům, kteří na místo dorazí později. Zájem je zejména o takzvané černé skříňky, které obsahují datový a zvukový záznam palubní komunikace.
 

16:32 Skupina 30 pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dnes odpoledne dorazila na místo pádu malajsijského letadla na východě Ukrajiny. Oznámil to mluvčí OBSE v Ženevě. Předtím podle něj takzvaná kontaktní skupina prostřednictvím videokonference jednala s povstalci. Ti prý vyšetřovatelům v práci nebudou nijak překážet.
 

 

16:30 První signály o tom, že "teroristé" disponujíkompletem BUK, získala prý SBU už minulé pondělí. Ve čtvrtek ráno SBU údajně zjistila, že baterie raket Buk i s osádkou dorazila k východoukrajinskému městu Suchodilsk, které leží asi deset kilometrů od ruských hranic. Odtud pak byl systém přepraven přes Doněck do města Pervomajsk. Spolu s raketami Buk bylo prý do Pervomajska převezeno i několik samohybných děl Gvozdika
 

16:26 Ukrajinská kontrarozvědka SBU dnes zveřejnila přepis odposlechu údajného rozhovoru povstalců, který má potvrzovat, že vzbouřenci z Ruska skutečně systém Buk dostali. Z rozhovoru, jehož původ nelze nezávisle ověřit, podle SBU vyplývá, že protivzdušný systém byl na Ukrajinu dopraven i s obsluhou.
 

16:12 Tahač, na němž byl pásový transportér s raketovou baterií naložen, podle ministra zachytily kamery ministerstva vnitra dnes před pátou hodinou ranní. Vozidlo směřovalo přes východoukrajinské město Krasnodon na východ směrem k ruským hranicím. Vidozáznam podle Avakova analyzují experti ukrajinské armády a tajné policie SBU.
 

Údajný převoz Buku od separatistů do Ruska
Zdroj: Twitter

 

15:59 Ukrajinské ministerstvo vnitra má údajně obrazový záznam o převozu tahače s protivzdušným systémem Buk z Ukrajiny do Ruska, k němuž mělo dojít dnes ráno. Ministerstvo to oznámilo na svých facebookových stránkách. Podle ministra vnitra Arsena Avakova je z videozáznamu zřejmé, že jedna ze tří raket chybí. Podle Avakova jde právě o střelu, která ve čtvrtek zasáhla malajsijský boeing.
 

15:44 Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura se vedle požadavku na vyšetření zabývá i tím, kdo za činem stojí. "Zásada cui bono (komu ku prospěchu) zcela jasně říká, že největší škodu ze sestřelení by měli separatisté - nemá to tedy pro mne z dostupných informací logiku," napsal s tím, že separatisté podle jeho informací nemají potřebnou techniku, kterou ale mají Ukrajina a Rusko. "Rusové potřebují ze všeho nejméně jakýkoli skandál, a naopak se snaží vystupovat či vypadat na maximum odpovědně," míní také. "Ukrajinská strana naopak tlačí na maximální tvrdost řešení a každá záminka - tedy terorismus - je pro ně výhra," uzavírá pak Okamura.
 

15:30 Šéf KSČM Vojtěch Filip míní, že se svět dostal především kvůli americkým zájmům na pokraj války. Vyzval proto amerického prezidenta Baracka Obamu, aby "zastavil válečnickou rétoriku" a pomohl ke snížení napětí. Sám sebe přitom označil za skutečně přesvědčeného obránce míru. "Evropa nemůže a nesmí být válčiště USA a ostatního světa," poznamenal také.
 

15:27 Tuzemské reakce: Ukrajinská vláda a separatisté na východě země by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měli uzavřít příměří, aby bylo možné vyšetřit příčiny čtvrtečního leteckého neštěstí, při němž zahynulo téměř 300 lidí. Na nutnosti tragédii prošetřit se shodují i ostatní čeští politici. Pokud se ukáže, že za pádem stroje, který byl podle všeho sestřelen, stojí proruští separatisté, musí přijít tvrdý zákrok mezinárodního společenství, míní například exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).
 

15:03 Na Youtube se objevil videozáznam z mobilního telefonu zachycující pád letadla. Zajímavé na něm ovšem je, že neznámý autor letadlo natáčel v desetikilometrové výšce ještě v době klidného letu. Za okamžik je vidět výbuch rakety a pád boeingu. Z videa - pokud není zfalšované - je jasně zřejmé, že ho natáčel někdo, kdo věděl o plánovaném sestřelu letadla. V pozadí se ozývá ruština i vítězný pokřik "Uráááá". Video naleznete zde: VIDEO, ze kterého mrazí! Takhle se řítil malajsijský boeing k zemi
 

14:59 S vyšetřováním leteckých nehod obeznámení odborníci také uvedli, že podle jejich informací se na místo nehody, které je v rukou proruských separatistů, zatím nedostal ukrajinský vyšetřovací tým. Kyjev tak podle nich nyní nemá informace o tom, kde se nacházejí takzvané černé skříňky z letadla. Separatisté však údajně souhlasili s příměřím, které by mělo umožnit mezinárodní vyšetřování tragédie.
 

14:39 Před čtvrteční tragédií malajsijského boeingu nad východní Ukrajinou neexistovalo žádné varování, že by něco mohlo hrozit letadlům letícím v dostatečné výšce. Novinářům to dnes v Bruselu řekli letečtí experti z evropských institucí. Vzdušný prostor v oblasti prý nadále využívaly zhruba tři čtvrtiny letů, které tam prolétávaly před vypuknutím krize.
 

14: 22 Na palubě letadla, které se ve čtvrtek zřítilo na východě Ukrajiny, nebyl žádný občan České republiky. ČTK to dnes potvrdil David Frous z tiskového oddělení ministerstva zahraničí. To již dokončilo srovnávání seznamu cestujících s českými databázemi.

 

13:09 Podle zahraničních agentur už záchranáři našli 181 těl obětí tragédie malajsijského boeingu.

16

GALERIE: Vyšetřování trosek letadla

Zdroj: isifa.com

Vyšetřování trosek letadla

Hodnocení:

12:56 Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala ukrajinskou vládu a separatisty na východě země, aby přistoupili na příměří. Je to podle ní nutný předpoklad k tomu, aby mohl být vyšetřen čtvrteční pád malajsijského letadla. 

 

12:22 Sestřelený malajsijský boeing byl v dostřelu baterií ukrajinské protivzdušné obrany, jejichž aktivitu Rusové ve čtvrtek zaznamenali; právě ty prý letoun mohly sestřelit. Tvrdí to podle agentury ITAR-TASS ruské ministerstvo obrany. Ukrajinci naopak obviňují z neštěstí proruské separatisty, těšící se podpoře Moskvy.

 

12:07 Na Twitteru se objevila fotka, o níž autor tvrdí, že se jedná o převoz rakety z protiletadlového systému BUK, která sestřelila malajsijský dopravní letoun s 298 lidmi na palubě.
 

Převoz rakety z protiletadlového systému BUK
Zdroj: Twitter

 

11:18 Viníci čtvrteční havárie malajsijského dopravního letadla na východě Ukrajiny by měli stanout před mezinárodním tribunálem v Haagu. Prohlásil to dnes ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, jehož vláda viní ze zkázy letounu Rusy a soudí, že stroj byl sestřelen.

 

10:55 Na internetu se objevily poslední záběry z vnitřku malajsijského letadla. Na Instagram je měl před startem dát jeden z pasažérů letu MH17. Zahraniční média ale zatím  o autentičnosti videa spekulují. Podívejte se.

 

 

10:36 Nizozemský tisk se dnes snažil najít viníky čtvrtečního leteckého neštěstí, které se událo na východě Ukrajiny a které stálo život 298 lidí, z nichž nejméně 154 byli Nizozemci. Jeho komentáře přitom hovoří o "šoku" a "hrozné vraždě".

 

10: 19 Viceprezident společnosti Malaysia Airlines Huib Gorter na tiskové konferenci na letišti Schiphol prohlásil, že společnost přepraví letadlem příbuzné obětí na Ukrajinu na místo neštěstí, pokud si to budou přát.

 

 

9:55 Letecký prostor nad Luhanskou a Doněckou oblastí byl oficiálně uzavřen, uvádí zahraniční agentury.

 

9:27 Na webových stránkách Kremlu se objevila informace, že Vladimír Putin projevil soustrast Marku Rutteovi, holandskému premiérovi. Většina cestujících na palubě sestřeleného letadla byli Holanďani.

 

 

9:00 Rozrušení a vzlykající příbuzní se shromáždili na amsterodamském letišti Schiphol, zatímco se Nizozemsko snaží vzpamatovat ze čtvrteční katastrofy. Nizozemské červeno-bílo-modré vlajky byly po celé zemi i na všech nizozemských velvyslanectvích ve světě spuštěny na půl žerdi.

 

 

8:17 Záchranáři našli druhou černou skříňku zříceného malajsijského boeingu, uvedly to zahraniční agentury. Skříňku má dostat Rusko. 

 

Podívejte se, jak to vypadá na místě po pádu letadla:

 

7:36 Proruští separatisté na Ukrajině umožní bezpečný přístup kyjevským vyšetřovatelům k troskám malajsijského letadla, které se ve čtvrtek zřítilo na východě země. Podle agentury Reuters o tom informovala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

 

7:01 Tragédií se dnes v 16:00 SELČ bude zabývat Rada bezpečnosti OSN, která se mimořádně sejde na žádost Británie. Z návrhu společného prohlášení, ze kterého citovala agentura Reuters, vyplývá, že tento vrcholný orgán OSN vyzve k vyzve k vyšetřování podle mezinárodních standardů pro civilní letectví a k tomu, aby "všechny zúčastněné strany okamžitě poskytly vyšetřovatelům přístup na místo zřícení".

 

6: 46 Čtvrteční pád malajsijského letadla s takřka 300 lidmi na palubě na neklidném východě Ukrajiny zřejmě nebyl nehodou, stroj byl očividně "smeten z oblohy". Prohlásil to americký viceprezident Joe Biden.

 

 

6:30 Ruský prezident Vladimir Putin ještě ve čtvrtek prohlásil, že Kyjev nese plnou odpovědnost za zřícení malajsijského letounu, protože se odehrálo na Ukrajině.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tragická smrt zpěvačky Rivera: Spadlo s ní letadlo, zanechala po sobě pět dětí!

pet tn.cz / ČTK