Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.6. 2011 01:34

Američané volají po propuštění uneseného izraelského vojáka Šalita

Bílý dům tlačí na palestinské ozbrojence, aby osvobodili zadržovaného izraelského vojáka Gilada Šalita. V sobotu uplynulo pět let od jeho únosu, píše agentura AFP.

"Uplynulo pět let od té doby, co teroristé z Hamasu přešli do Izraele a unesli Gilada Šalita," napsal v prohlášení mluvčí Bílého domu Jay Carney.

 

"Během té doby ho drželi jako rukojmího bez přístupu Mezinárodního výboru Červeného kříže, což je v rozporu se základní slušností a mezinárodními humanitárními požadavky," stálo v prohlášení.

 

"Spojené státy co nejdůrazněji odsuzují jeho pokračující zadržování a připojují se k dalším vládám a mezinárodním organizacím po celém světě, které volají po tom, aby ho Hamas okamžitě propustil," napsal Carney.

 

Červený kříž vyzval ve čtvrtek Hamas, aby poskytl důkazy, že je Šalit stále naživu. "Totální absence informací o panu Šalitovi je naprosto nepřípustná," uvedl šéf organizace Yves Daccord.

 

Izraelského desátníka unesli 25. června 2006 palestinští ozbrojenci, kteří zaútočili na izraelské stanoviště u hraničního přechodu s pásmem Gazy Kerem Šalom. Dva izraelské vojáky zabili a třetího, tehdy devatenáctiletého Gilada Šalita, vzali do zajetí. Izraelská armáda mezitím Šalita povýšila do hodnosti rotného.

 

Po nyní čtyřiadvacetiletém Šalitovi se slehla zem. Hamas zveřejnil několik audionahrávek s jeho hlasem a dopisy, které napsal.
 

Mediafax