Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.10. 2009 11:01

Viceprezident USA přijede do Česka, i kvůli stíhačkám

Joe Biden bude muset Česku stačit. Hillary Clintonová nepřijede.

Do Česka nepřijede šéfka americké diplomacie Clintonová, ale viceprezident Joe Biden.

Mezi 20. a 24. říjnem dorazí do Česka americký viceprezident Joe Biden.  Napsal to v úterý deník MF Dnes. Informaci dopoledne potvrdilo i ministerstvo zahraničních věcí, podle kterého začnou přípravy na Bidenovu návštěvu za pár dnů.


Příští týden totiž do Česka přiletí americký pracovní tým, tedy jakýsi "předvoj" delegace. "Měli bychom mít prvotní jednání," potvrdil Lubomír Kvíčala, ředitel policejní ochranné služby, která se v Česku stará o bezpečnost zahraničních politiků.


Přitom dosud média spekulovala o tom, že by cestu do Česka měla vést Hillary Clintonová. Šéfka zahraniční diplomacie před několika dny pozvala českého ministra Jana Kohouta na jednání. Více TADY.


Přesné datum návštěvy ministerstvo nekomentuje


Kdy Biden přesně přiletí, není zatím jasné. Neví se ani, zda tu stráví noc. "Podrobnosti případné návštěvy jsou zatím v jednání," řekl mluvčí české diplomacie Milan Řepka.


Zato je jasné, o čem Biden povede řeč. "O tom, že ve vztazích mezi Českem a USA je vše v pořádku, i když se radar v Brdech stavět nebude. A Bidenovi lidé budou patrně také sondovat, zda by si Česko nechtělo koupit americké stíhačky, až za pět let skončí pronájem švédsko-britských gripenů," tvrdí list.


Biden by měl se stejným úmyslem navštívit také Polsko, kde Američané chtěli původně postavit s radarem propojené silo s raketami.


Podívejte se na reportáž o tom, že radar v Česku nebude.

ČTK, hav TN.cz