Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 12. 2010

Archeologové objevili v Chile nejstarší americký důl

Vykopové práce-6
Zdroj: Jindřich Kodíček
Ilustrační foto.

Archeologové z Univerzity v Chile objevili na chilském severu vůbec nejstarší důl v obou Amerikách. Píše o tom deník El Mercurio.

Důl na těžbu oxidu železitého pochází z doby před 12 tisíci lety. Vytěženou surovinu používali indiáni z oblasti Huentelauquén k výrobě barviva na zdobení oblečení a k náboženským rituálům.

 

Objev expertů ukazuje na nečekaně důmyslné možnosti indiánských prapředků.

 

"Naznačuje to významnou roli, jakou v jejich životech hrálo náboženství. Nepoužívali přece oxid železitý k něčemu jinému, ani se nedal koupit nebo prodat," komentoval to šéf výzkumného týmu Diego Salazar.

 

Starobylý důl objevili experti poblíž města Taltal v oblasti Antofagasta asi 1100 kilometrů severně od Santiaga už v říjnu 2008. O svůj nález se však podělili s širokou veřejností teprve po ověření stáří dolu v laboratořích Spojených států a Polska.

 

Důl nesoucí název "San Ramón 15" byl hojně využíván v období mezi desátým až druhým tisíciletím před naším letopočtem. Za tuto dobu se z něj vytěžilo dohadem kolem dvou tisíc tun přírodního pigmentu extrahovaného ze 700 kubických metrů horniny.

 

Za nejstarší důl se v Severní a Jižní Americe se dosud považovalo 2500 let staré naleziště ve Spojených státech. Světový primát patří 40 tisíc let starému dolu v jižní Africe.

Mediafax
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?