Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Lesy chrání, lesy ozdravují

Publikováno 19. 6. 2012
za americkým snem

Asiaté masivně migrují do USA. Amerika si vybírá ty vzdělané a studenty

Zapomeňte na Hispánce nebo černochy. Amerika je teď v kurzu především pro Asiaty. A platí to i naopak - Američané si z Asie "dovážejí" vzdělané lidi nebo studenty.

Asiaté vytlačili Latinoameričany z čela pomyslného žebříčku skupin nových přistěhovalců do Spojených států. Uvádí to v úterý zveřejněná zpráva Pew Research Center, kterou cituje agentura Reuters.
 

Podíl Asiatů na počtu všech nových přistěhovalců do USA stoupl z 19 procent v roce 2000 na 36 procent v roce 2010. Podíl Hispánců ve stejném období klesl z 51 procenta na 31 procent. I přesto zatím většinu nelegálních imigrantů tvoří stále obyvatelé Latinské Ameriky. Jsou jich tři čtvrtiny.
 

Posun v migračních proudech je dán především ekonomickou situací Spojených států a poptávky tamního pracovního trhu, říká demografka Jeanne Batalová z nevládního Migration Policy Institute.
 

[IMAGEBOX_977201]Problémy Česka: Extremismus, postavení migrantů a utlačovaní Romové

[IMAGEBOX_977201]

 

Americká imigrační politika navíc zvýhodňuje vzdělané lidi a studenty, jichž je mezi Asiaty více. Ti, kteří do USA přišli z nejlidnatějšího kontinentu, mají více titulů, větší příjmy a jsou celkově bohatší než průměrný Američan.
 

[IMAGEBOX_952042]V Česku je 400 tisíc cizinců, nejvíce jich je z Ukrajiny

[IMAGEBOX_952042]

 

Asiatů žilo v roce 2011 v USA 18,2 milionu, což bylo 5,8 procenta populace. O padesát let dříve přitom tvořili méně než procento obyvatel Spojených států. Drtivá většina jich pochází z Číny, Indie, Japonska, Koreje, Filipín a Vietnamu. Hispánců je v zemi 52 milionů, černochů pak 38 milionů. Běloši stále zůstávají nejpočetnější skupinou - je jich 198 milionů.

 

[IMAGEBOX_1007223]Britský tisk: Praha je čtvrtým nejlepším místem pro emigraci

[IMAGEBOX_1007223]

 

Nové údaje se objevily na pozadí živé debaty Američanů o přistěhovalecké politice, která je součástí kampaně před listopadovými prezidentskými volbami. Současný šéf Bílého domu Barack Obama, který se uchází o znovuzvolení, v pátek oznámil zastavení deportací mladých nelegálních migrantů.
 

Žhavým tématem je také zákon přijatý v Arizoně, který umožňuje místním šerifům kontrolovat právo pobytu zadržených a případně je deportovat. Toto právo dosud náleželo pouze federální policii a ústavnost arizonského zákona posoudí ještě v červnu Nejvyšší soud.

tn.cz / mediafax / gar