Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 12. 2010

Assange z WikiLeaks napíše paměti. Za miliony

Zakladatel skupiny WikiLeaks zveřejňující tajné dokumenty Julian Assange napíše své paměti, informuje v úterý agentura Reuters. Assange již podepsal smlouvu s americkým vydavatelstvím Alfred A. Knopf.

Mluvčí nakladatelství Paul Bogaards uvedl, že dohody obě strany dosáhly krátce před Vánoci. Rukopis by měl být hotov příští rok.

Assange pro britský nedělník The Sunday Times řekl, že knihu napíše kvůli honoráři, jež věnuje na své procesy ve Švédsku a Velké Británii. "Nechci napsat tu knihu, ale musím," prohlásil Assange. "Potřebuji bránit sebe a udržet WikiLeaks v chodu."

Smlouva mu přinese 800 tisíc dolarů (15,4 milionu korun) od Knopfa a dalších 325 tisíc liber (6,9 milionu korun) od britského vydavatelství Canongate. Assange tvrdí, že účty za vedení procesu přesáhly již 200 tisíc liber (téměř šest milionů korun).

Otřásli americkou diplomacií


Bogaards dodal, že kniha ještě nemá název. "Půjde o úplný popis jeho života až do současnosti včetně založení WikiLeaks a práce, kterou tam udělal," vysvětlil Bogaards. "Ještě jsme nestanovili časový rozvrh pro vydání."

Devětatřicetiletý Assange byl nedávno na kauci propuštěn z vazební věznice v Británii, kde čeká na výsledek řízení o vydání do Švédska. Australan je v zemi tři korunek podezřelý ze sexuálních deliktů. Assange nyní pobývá na anglickém venkově, kde musí dodržovat přísné podmínky kauce.

 

Podívejte se na reportáž o aféře Assange

 
Před Vánoci oznámil svůj úmysl napsat o WikiLeaks knihu i bývalý mluvčí serveru Daniel Domscheit-Berg, známý jako Daniel Schmitt. Američan německého původu ze skupiny, která proslula zveřejňováním důvěrných či tajných dokumentů, vystoupil letos v září. Knihu o pozadí serveru s názvem Inside WikiLeaks: My Time at the World's Most Dangerous Website (Uvnitř WikiLeaks: Můj čas u nejnebezpečnější webové stránky světa) by mělo v lednu vydat německé nakladatelství Econ Verlag.

Skupina WikiLeaks otřásla americkou diplomacií poté, co začala zveřejňovat důvěrné a tajné depeše z amerických velvyslanectví. Už dříve WikiLeaks zveřejnily tajné dokumenty Pentagonu o válkách v Afghánistánu a v Iráku. A ještě před tím informace o korupci a machinacích afrických vůdců, manuál pro postup amerických dozorců na Guantánamu nebo svědectví o překrucování vědeckých dat britskými klimatology.

tn.cz / Mediafax