Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.5. 2009 22:53

Astronauti dokončili opravu teleskopu. V pátek se vrací na Zem

Astronauti v akci
Zdroj: NASA
Astronauti ve vesmíru opravují teleskop.

Kosmonauti z raketoplánu Atlantis úspěšně dokončili opravy a modernizaci Hubbleova vesmírného teleskopu.

Pondělní výstup do volného kosmu byl pátý a poslední v řadě, který americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) naplánoval. Vědecké zařízení by tak mělo pracovat nejméně dalších pět let.

Astronauti John Grunsfeld a Andrew Feustel u 19 let starého dalekohledu dokončili výměnu baterií, kterou astronauti zahájili při druhém výstupu. Teleskopu během sedmi hodin ve volném prostoru rovněž nainstalovali nový navigační senzor a vyměnili starou tepelnou izolaci.

Poslední, kdo se teleskopu dotkl


Grunsfeld a Feustel se tak zároveň stali pravděpodobně posledními lidmi, kteří se tohoto unikátního vědeckého přístroje dotkli. Až vyprší jeho životnost, navede ho NASA dálkově do zemské atmosféry, kde shoří.

V úterý by měla posádka vrátit teleskop pomocí mechanické paže raketoplánu na oběžnou dráhu ve výšce 560 kilometrů na Zemí. Poté se Atlantis vydá na zpáteční cestu. Přistání na Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, odkud raketoplán před týdnem odstartoval, je naplánováno na pátek 17:41 SELČ.

O prvních prácích na teleskopu v rámci mise raketoplánu Atlantis si přečtěte tady.

Na teleskopu se pracovalo i v neděli. Astronauti Mike Massimino a Michael Good pracovali na teleskopu celých 8 hodin a 2 minuty. Jejich výstup se tak zařadil do první desítky nejdelších vesmírných operací.

Kosmonauti měli za úkol odstranit z teleskopu 111 šroubů, aby opravili spektrograf. Přístroj od roku 1997 přinášel důležité informace o černých dírách v kosmu a planetách mino sluneční soustavu. Od srpna 2004 však byl kvůli poruše napájení v nouzovém režimu.

Nečekáné problémy


Šroubování se však komplikovalo. Některé šrouby byly zatuhlé a nešly uvolnit. Operace se začala nebezpečně protahovat a hrozilo, že se naruší harmonogram ostatních prací. Massimino a Good proto použili hrubou sílu a nakonec odstranili všechny šrouby.

Museli si však dávat pozor, aby se některé součástky nedostaly do volného prostoru. Volně pohybující se předměty by totiž mohly ohrozit ostatní součástky. Nakonec se kosmonautům podařila i instalace nových izolačních panelů.


Na záběry z oprav teleskopu se podívejte na videu.Tady můžete živě sledovat přenos z řídícího centra v Houstonu.
 

vrl, gib TN.cz