Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.12. 2013 17:04
Volgograd

ATENTÁT v Rusku: Teroristka na nádraží zabila 15 lidí. FOTO a VIDEO z místa

Zdroj: YouTube.com

Na železničním nádraží ve Volgogradu na jihu Ruska se dnes odpálila sebevražedná atentátnice, při výbuchu zemřelo nejméně 15 lidí. Uvedly to ruské úřady. Na místě jsou také čtyři desítky zraněných. V tomto městě jde za posledního čtvrt roku už o druhý sebevražedný útok, atentátnice v autobuse zde v říjnu zabila šest lidí a sebe. K dnešnímu útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Informace o bilanci obětí se dosud mírně liší. Mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin uvedl, že mrtvých je 14. Podle agentury Interfax, která se odvolává na mluvčí místní vlády, je mrtvých 15. Agentura Ria Novosti pak citovala zdroj z policie a hovořila o 18 zabitých. Většina médií se však drží nejnižšího čísla.

 

V okolí železničního uzlu v milionovém Volgogradu, který byl vzhledem k nadcházejícím oslavám Nového roku i v neděli plný lidí, mohutný výbuch způsobil paniku. Budovu nádraží policie evakuovala, na místo se sjelo množství vozů záchranné služby a hasičů.

 

Podle dosavadních zjištění vyšetřovatelů trhavina explodovala u jednoho ze vchodů do nádražní budovy, poblíž detektoru kovů. Útočnice podle všeho zazmatkovala, když u detektoru spatřila policistu a aktivovala rozbušku. Ze záznamu bezpečnostní kamery, který zveřejnila stanice Russia Today, je nicméně patrné jen to, že výbuch byl velice silný. Podle Markina nálož tvořilo deset kilogramů trhaviny TNT a kovové úlomky kvůli větší ničivé síle.

 

Výbuch Volgograd
Zdroj: YouTube.com

 

Agentura Interfax uvedla, že policie na místě našla hlavu domnělé útočnice a pokouší se pachatelku identifikovat. Pracuje také s hypotézou, že žena pocházela z Dagestánu, a tamní úřady proto přísně kontrolují veškeré spoje, které odtamtud odjíždějí směrem do ruského vnitrozemí.

 

K teroristickému činu se už vyjádřili ruský prezident Vladimir Putin i premiér Dmitrij Medveděv. Oba slíbili zraněným a pozůstalým po obětech veškerou možnou pomoc a nařídili podrobné vyšetřování. Ministerstvo vnitra zvýšilo bezpečnostní opatření na nádražích a letištích po celém Rusku.

 

 

Exploze se odehrála kolem 12:45 místního času (asi 9:45 SEČ), uvedla mluvčí ministerstva vnitra volgogradské oblasti. V budově pak začalo hořet a stoupal z ní kouř, hasiči ale požár velice rychle zlikvidovali. Uvnitř odbavovací haly leželo podle svědků obrovské množství sutin a rozbitého skla. Provoz na železnici byl ale přerušen jen částečně a nádražím dál projíždějí dálkové spoje, uvedla agentura Ria Novosti.

 

"Slyšeli jsme zezadu hlasitou ránu, viděli jasný záblesk a pak už jsme leželi na podlaze," popsala očitá svědkyně moment výbuchu pro agenturu ITAR-TASS. "Lidi leželi na zemi, křičeli a prosili o pomoc," řekl televizní stanici Rossija 24 další ze svědků.

 

Čin vyšetřuje ruský Národní protiteroristický výbor, který je součástí tajné Federální bezpečnostní služby (FSB).

 

 

Rusko se léta potýká s povstáním na severním Kavkaze, kde boj vedou zejména islámští radikálové, kteří čas od času udeří i v hloubi Ruska. Toto pozadí měl i říjnový útok ve Volgogradu, který spáchala atentátnice z Dagestánu.

 

Teroristické útoky vzbuzují velké otázky zejména vzhledem k blížícím se zimním olympijským hrám v Soči. Obávaný vůdce severokavkazských extremistů Doku Umarov už dříve vyzval k útokům v dějišti her, kam se sportovci začnou sjíždět za pět týdnů.

 

Volgograd, který v éře Sovětského svazu nesl jméno Stalingrad, leží asi 900 kilometrů jižně od Moskvy a 700 kilometrů severovýchodně od Soči.

 

14

GALERIE: V Rusku zaútočila teroristka na nádraží ve Volgogradu

Zdroj: isifa.com

Výbuch ve Volgogradu

Hodnocení:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO z Ruska, které dojalo celý svět: Tohle vás zaručeně dojme

Tohle VIDEO mohli natočit jenom v Rusku: Armádní sbor nazpíval bondovku Skyfall

tn.cz / ČTK