Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 6. 2012
konflikt v sýrii

Atentátník v Sýrii zabil 52 lidí, odpálil bombu u svatyně

Bombový atentát v Sýrii si vyžádal 52 lidských životů. Sebevražedný atentátník odpálil bombu v hlavním městě Damašku u šíitské svatyně.

Sebevražedný atentátník v autě se odpálil u šíitské svatyně Saidy Zeinab, vnučky proroka Mohameda. Ke svatyni cestují stovky tisíc náboženských poutníků ročně. Většina z nich pochází z Íránu, který je nejbližším spojencem Asadova režimu.
 

Opoziční Syrská observatoř lidských práv se sídlem v Londýně sdělila, že výbuch, který v zemi zanechal třímetrový kráter, poškodil kromě svatyně i nedaleké úřady státních bezpečnostních složek.
 

Ve čtvrtek explodovala bomba v autě také u vojenské stanice v severosyrském městě Idlíb a bojovalo se po celé zemi. Podle observatoře zemřelo 33 civilistů, 13 vojáků a šest povstalců.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Pozorovatelé OSN cítili v syrském Kubajru spálené lidské maso

 

Pozorovatelé OSN z mezinárodní mírové mise UNSMIS v Sýrii se ve čtvrtek dostali do města Háfa, kde v pondělí zahynulo přes padesát lidí. "Většina budov státních institucí včetně pošty byla zapálena zevnitř," stojí v prohlášení UNSMIS.
 

Syrské povstání je nejen protivládní, ale také nábožensky motivované. Zemi většinově obývají příznivci sunnitské větve islámu, zatímco prezident Bašár Asad se hlásí k alávitům, odnoži šíitského islámu. Situace se vyhrotila po několika masakrech v posledních týdnech, při nichž režimní vojska podle opozice zabila zblízka stovky civilistů včetně desítek dětí. Syrská vláda z vraždění naopak obviňuje opozici.
 

Sýrií od loňského března zmítá povstání většinových sunnitů proti režimu šíitského prezidenta Bašára Asada. Konflikt má podle OSN na kontě více než 10 000 mrtvých. Syrská observatoř lidských práv odhaduje počet obětí na více než 14 000.

 

cob tn.cz / Mediafax