Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.7. 2014 13:38
Zbytečná smrt

Babičku s vnučkami zlynčoval rozzuřený dav. Kvůli facebooku!

Ukamenování
Zdroj: oficiální zdroj
Ilustrační snímek

Pákistánku a její dvě vnučky patřící k menšinové islámské sektě ahmadíja zabil rozhořčený dav, když jeden z členů sekty údajně zveřejnil na Facebooku rouhačský materiál.

S odvoláním na pákistánskou policii o tom dnes informovala agentura Reuters. Hnutí ahmadíja označují jako kacířskou sektu vyznavači sunnitské i šíitské větve islámu, protože mimo jiné nepovažuje Mohameda za posledního proroka.


Nepokoje vypukly v neděli večer v pákistánském městě Gudžránvála, které leží asi 220 kilometrů jihovýchodně od metropole Islámábádu. Střety vyvolala ostrá hádka mezi dvěma mladými muži, z nichž jeden, hlásící se k sektě ahmadíja, údajně vyvěsil na Facebooku "nepřijatelný materiál". Podle agentury AP muž umístil na Facebook znesvěcující fotografii Kaaby, což je nejvýznamnější kultovní místo islámu v saúdskoarabské Mekce.


"Později dav 150 lidí přišel na policejní stanici a žádal registraci případu rouhání. Zástupy dalších lidí začaly mezitím napadat a zapalovat domy členů sekty ahmadíja," sdělil jeden z policistů citovaný agenturou Reuters.


"Útočníci začali plenit domy, odnášeli veškeré cennosti, vytahovali nábytek na ulici a zapalovali ho... Další nepřetržitě stříleli do vzduchu," popsal scénu jeden ze svědků.


Při nepokojích zahynula žena, sedmiletá dívka a holčička v kojeneckém věku. Údajně se udusily kouřem. Podle mluvčího komunity ahmadíja šlo o nejhorší útok na sektu od napadení modlitebních míst ahmadíjů před čtyřmi roky, při nichž bylo v Pákistánu zabito 86 členů sekty.


Pákistánský zákon z roku 1984 neřadí členy sekty ahmadíja mezi muslimy a zakazuje jim používat muslimské pozdravy, odříkávat muslimské modlitby či nazývat jejich svatyně mešitami. Mnozí Pákistánci považují příslušníky sekty za kacíře.

tn.cz / ČTK
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?