Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.3. 2013 16:31
Únos Češek v Pakistánu

Jde tam o život, varuje ministerstvo! Hanka a Tonča se do Balúčistánu přesto vydaly!

Hanka a Tonča domů
Zdroj: facebook.com
Facebookový profil na podporu unesené Hany a Antonie

Zmizely v Balúčistánu! Drama unesených Češek v Pakistánu pokračuje! Po více než pěti dnech stále není jasné, co bude s Hanu Humpálovou a Antonii Chrástenckou. To, že cestovali v oblasti Balúčistánu považují cestovatelé za bláznovství. Před oblastí navíc dlouhodobě varuje ministerstvo zahraničí na svém webu.

Už před více než pěti dny byly v Pakistánu uneseny dvě Češky Hanka a Tonča a vůbec není jasné, co s nimi je, protože k únosu se zatím nikdo nepřihlásil. O tom, že oblast je opravdu nebezpečná píší cestovatelé, ale i ministerstvo zahraničí, které před oblastí na svém webu dlouhodobě varuje a nedoporučují turistům do dané oblasti cestovat z důvodů dlouhodobě zhoršené bezpečnostní situace (celé varování si můžete přečíst – ZDE).
 

Ministerstvu dávají za pravdu i cestovatelé, kteří oblastí cestovali. Jen dva dny po únosu dívek napsal slovenský cestovatel s přezdívkou Jfk na web Hedvábná stezka, že bezpečnostní situace v Balúčistánu opravdu není dobrá, upozornil portál Lidovky.cz.
 

Cestovatel popisuje, že hned za hranici mu přidělili ozbrojeného strážce a po cestě projel několika kontrolními stanovišti, kde se musel zapsat do záznamů. Jfk dále píše, že na noc musel přespat na jednom z checkpointů a další den ho převáželi z jednoho stanoviště na druhé policisté na korbě pick-upu.
 

16

Hanka a Tonča chtějí domů

Zdroj: facebook.com

Dívky z Pákistánu - 4

Hodnocení:


 

"Při čekání mi policisté doporučili, abych se neukazoval venku," napsal Jfk, který takto dobrodružně cestoval do Kvéty. "Když jsme se blížili ke Kvétě, zvyšovaly se bezpečnostní opatření. Při vstupu do Kvéty jsem musel počkat než přijede obrněné vozidlo, kterým jsem pak jel přes celé město. Toužil jsem po jednom, aby jsme už dojeli, protože jsem si cítil jako v Mogadišu a krásný cíl pro teroristy," dodal cestovatel s tím, že ho vojáci do Karáčí, kam měl původně namířeno nepustili.
 


V diskuzi na webu Hedvábná stezka se přidal i cestovatel Petr: "Holky byly dost odvážné, teď se jim to vymstilo. Podobnou cestu jsem podniknul asi před 10 lety s jedním kamarádem a jeli jsme taky do Indie přes Írán a Pakistán. Dnes to považuji za čiré bláznovství. Už bych do toho znovu nešel! Ovšem samotné mladé holky, to by se mi zdálo šlené i tehdy!
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o únosu dvou Češek v Pakistánu:
 


 

Sestra jedna z unesených dívek pro Český rozhlas uvedla, že obě cestovaly z Íránu, přes Pakistán do Indie. Podle ní to nebylo náhlé rozhodnutí takto cestovat a na bezpečnost v oblasti se prý informovaly už v Íránu, kde jim měly říct, že je tam bezpečno. Vylučuje také to, že by její sestra s kamarádkou nějak riskovaly, protože prý chodily zahalené.
 


Pakistánské i české úřady zatím nemají žádné nové stopy o únosu Hanky a Antonie. Na jejich podporu vznikla i facebooková stránka Hanka a Tonča domů, která v pondělí odpoledne měla přes 8 tisíc fanoušků.
 

Jak celý únos popsal řidič mikrobusu, ve kterém dívky cestovaly, si přečtěte ZDE. Zatím není jasné, co je s dívkami. Podle některých expertů je únosci převezli do Afghánistánu, jiní se zase obávají, že se staly obětí obchodníků s "bílým masem" a skončí v arabském harému.

tn.cz / hmr