Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 5. 2013
Nový druh lupičů

Bankovní lupiči si přišli skoro na miliardu, peníze ukradli na dálku

Peníze
Zdroj: isifa.com

Za jednu z největších online bankovních loupeží označují američtí vyšetřovatelé akci mezinárodní skupiny hackerů, kteří s využitím ukradených údajů z debetních karet odčerpali během několika hodin z bankovních účtů až 45 milionů dolarů (890 milionů korun).

Sedm pachatelů dnes v New Yorku americké úřady zatkly a obvinily z bankovní loupeže.


Hackeři si za cíl vybrali dvě banky ve Spojených arabských emirátech a v Ománu, sdělili novinářům představitelé amerického ministerstva spravedlnosti. Z bankomatů získali peníze prostřednictvím 40 500 výběrů ve 27 zemích. Všichni zadržení jsou američtí občané z města Yonkers nedaleko
New Yorku.


Osmý obviněný a vůdce bandy Alberto Yusi Lajud-Pena se koncem dubna v Dominikánské republice stal obětí vraždy. Není zatím známo, zda tento zločin s bankovními krádežemi souvisí.


K nezákonným výběrům došlo loni v prosinci a letos v únoru, uvedli američtí prokurátoři. Hackeři se dostali na servery společností, které zpracovávají finanční transakce držitelů debetních karet. Odblokovali limity pro jednorázový výběr a s pomocí ukradených identifikačních kódů se zmocnili uložených peněz. Získané prostředky se snažili "vyprat" nákupem luxusního zboží.


Jen v New Yorku a okolí získala takto skupina během necelých tří hodin 400 tisíc dolarů, když ke svému útoku použila 140 bankomatů. Některé členy bandy při akci zachytily kamery, na nichž bylo zřetelně vidět, jak prostor bankomatů opouštějí s kabelou napěchovanou penězi. Při další z akcí během deseti hodin zločinci inkasovali v 3000 bankomatech celkem 2,4 milionu dolarů.

tn.cz / ČTK