Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 7. 2014
Letecké neštěstí

Boeing sestřelila RUSKÁ posádka Buku, tvrdí Ukrajinci!

Ukrajina prý má "přesvědčivé důkazy", kdo sestřelil malajsijský boeing nad Ukrajinou. Raketu proti malajsijskému boeingu, v jehož troskách ve čtvrtek na východě Ukrajiny zahynulo téměř tři sta lidí, odpálila ruská posádka obsluhující protiraketový systém Buk!

Představitel ukrajinské kontrarozvědky SBU Vitalij Najda prohlásil, že raketu proti boeingu odpálila ruská posádka Buku. Kyjev podle něj požádá Moskvu o jejich jména, aby mohl zahájit vyšetřování. "Máme přesvědčivé důkazy, že tento teroristický akt byl spáchán s pomocí Ruské federace. Jasně víme, že posádka tohoto systému byla složena z ruských občanů," řekl Najda.
 

SBU podle něj rovněž přesně určila místo, odkud byla osudná střela odpálena. Podle Najdy jde o sektor u obce Snižne u ruských hranic ovládaný separatisty, tedy o místo, kde už bylo sestřeleno několik ukrajinských vojenských letounů.
 

Příkaz k odpálení rakety podle Najdy vydal velitel povstalecké skupiny Igor Bezler. Jeho jméno se objevuje i v odposleších, které SBU zveřejnila v pátek jako důkaz o podílu ruské tajné služby na sestřelení malajsijského letadla.
 


Bezler je podle dřívějších zpráv ukrajinských médií podplukovníkem ruské vojenské rozvědky GRU a přímým podřízeným Igora Girkina-Strelkova, vojenského velitele východoukrajinských radikálů. Strelkov, který je plukovníkem GRU, se označuje jako "ministr obrany Doněcké lidové republiky".
 

Rusko je podle představitele SBU povinno poskytnout Ukrajině jména členů obsluhy protivzdušné baterie, která útok na boeing spáchala. SBU je podle Najdy hodlá vyslechnout.

TN.cz / ČTK / hmr