Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.6. 2014 21:03
Bitva o Tikrít

Boje v Iráku: Vzbouřenci vyhlásili islámský stát!

Zdroj: TV Nova

Boje mezi iráckou armádou a radikály ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) se o víkendu soustředily hlavně na město Tikrít, jehož dobytí zpět má pro vládu v Bagdádu strategický i symbolický význam. Radikálové také údajně vyhlásili na obsazených územích v Iráku a Sýrii islámský stát.

Irácká armáda ohlásila zahájení rozsáhlé vzdušné a pozemní ofenzivy a zakrátko oznámila její první úspěchy. Podle jiných zdrojů ale povstalci mají Tikrít stále pod kontrolou.
 

V boji proti ISIL mají vládě premiéra Núrího Málikího pomoci použité ruské stíhačky Su-30K, koupené od Moskvy. Deset těchto letounů podle iráckých vládních zdrojů už v sobotu dorazilo na irácká vojenská letiště a budou nasazeny v bojích v nejbližších dnech. Podle ruského zbrojního experta jde zřejmě o stroje, které prošly opravou v Bělorusku.
 

Irácká vláda chce dobytím Tikrítu, který leží na hlavní dopravní spojnici mezi severoiráckým Mosulem a Bagdádem, zabránit povstalcům v postupu na hlavní město. To je před bojovníky ISIL bezpečné a povstalci je nikdy nedobudou, ujistil dnes náčelník armádního krizového štábu, generál Alí Sajdí. Kolem Bagdádu byl podle něj utvořen obranný pás ze čtyř divizí po 15.000 mužích. Jsou to elitní jednotky, k nim se přidávají dobrovolníci, upřesnil generál.
 

V souvislosti s postupem sunnitských radikálů zároveň vyzval k rozdělení země na autonomní zóny pro šíity, sunnity a Kurdy. Všechny skupiny by měly dostat vlastní regiony, to je jediné řešení, jak zbavit ISIL podpory od sunnitské komunity, řekl Sajdí listu Welt am Sonntag.
 


Ještě důraznější dnes byl izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který podpořil rovnou vznik nezávislého kurdského státu. Zdůvodnil to mimo jiné stabilitou na jimi ovládaném území a vstřícností Kurdů vůči Izraeli.
 

O úspěšnosti armádní ofenzivy v Tikrítu přicházejí rozporné zprávy. Armáda hned v sobotu oznámila dobytí předměstí Audža (rodiště bývalého diktátora Saddáma Husajna, kde je také pohřben), v neděli pak převzetí plné kontroly nad areálem univerzity v Tikrítu, hlavní bašty povstalců. Obsazení univerzitního kampusu ovšem armáda hlásila už v pátek. Obyvatelé Tikrítu i nejmenovaný provinční činitel naproti tomu podle agentur sdělují, že islamisté si nadále podrželi kontrolu nad většinou města.

TN.cz / ČTK / hmr