Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 5. 2011

BOJE V KANDAHÁRU: Taliban mstí smrt Usámy bin Ládina

Zdroj: YouTube.com

V jihoafghánském Kandaháru dnes druhým dnem pokračují boje mezi vládními jednotkami a stoupenci islamistického hnutí Taliban, kteří v sobotu zaútočili na objekty provinční správy. Podle agentury Reuters zahynuli nejméně tři členové vládních oddílů, zatímco ztráty na straně povstalců nejsou známy. Počet zraněných jde do desítek.

Na několika místech bylo dnes v Kandaháru slyšet střelbu z kulometů a exploze. Vládní síly mají podporu příslušníků jednotek Severoatlantické aliance.

 

Podle agentury AFP boje v noci na dnešek zeslábly, ale povstalci ještě ráno měli pod kontrolou budovu poblíž guvernérského areálu, odkud v sobotu stříleli na vládní objekty. Kandahárský policejní velitel připustil, že bude složité povstalce ze členité budovy vypudit, vyjádřil však přesvědčení, že se to nakonec podaří.

 

PSALI JSME:

POMSTA USÁMY JE TADY! V Kandaháru ÚTOČIL TALIBAN! VIDEO

 

Sérii koordinovaných útoků proti provinční správě zahájila v sobotu exploze poblíž sídla guvernéra v centru města, po které následovalo několik dalších výbuchů v jiných částech Kandaháru. Údajně sebevražední atentátníci ve vozech napadli mimo jiné budovu zpravodajské služby, základnu zahraničních jednotek a kontrolní stanoviště afghánské policie. Následovala palba mimo jiné z granátometů na guvernérský areál; bojovníci Talibanu přitom jako opěrný bod využili blízkého pětipodlažního obchodního střediska.

 

Mluvčí Talibanu citovaný v sobotu agenturou Reuters prohlásil, že útok nesouvisí se smrtí Usámy bin Ládina, jehož v pondělí v Pákistánu zabilo americké komando. Kandahárská akce je prý součástí ofenzivy proti afghánským a mezinárodním jednotkám, o jejímž zahájení Taliban informoval minulý týden.

 

ČTĚTE TAKÉ:

USÁMOVO DOMÁCÍ VIDEO: USA zveřejnily zabavený materiál! PODÍVEJTE SE!

 

Kandahár byl v minulosti jednou z hlavních bašt Talibanu na afghánském území a povstalecké oddíly mají v regionu silnou základnu dodnes. Podnikají časté útoky na místní správu, policii i armádu. Terčem bývají i vojáci zahraničních sil.

 

Al-Káida ve zkratce
Zdroj: TN.cz

tn.cz / ČTK