Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.3. 2011 04:55

VÁLKA V LIBYI! U Kaddáfího bunkru vybuchly bomby!

Spojenecká vojska v sobotu zaútočila na strategické cíle v Libyi. Ve večerních hodinách vyhlásil vůdce Libye Muammar Kaddáfí západu válku. USA oznámily že útok spojeneckých vojsk citelně zasáhl libyjskou protileteckou obranu.

Na Libyi dopadla první bomba v sobotu krátce po tři čtvtě na šest večer. Spojenecká vojska tím reagovala na porušené příměří z pátečního odpoledne, které vyhlásila Libye. V projevu, který odvysílala libyjská státní televize vyhlásil Muammar Kaddáfí válku západu.


PSALI JSME:

KADDÁFÍ vyhlásil VÁLKU západu!

 

Podle Lybijské státní televize při útocích na města Tripolis, Benghází, Misuráta, Syrta a Zuwarah zemřelo 48 civilistů a dalších 150 jich bylo zraněno.

 

ČTĚTE TAKÉ:

OBRAZEM: Takto sestřelili povstalci KADDÁFÍHO STÍHAČKU!

SLEDUJEME ON-LINE: Kaddáfí je ŠÍLENEC! Nezastavil boje!!!

 
Útok spojenců na Libyi jsme sledovali ON-LINE:

3:34 Bomby vybuchly u bunkru libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v Tripolisu poté, co nad čtvrtí Bab Azizíja přeletěl bojový letoun. Informovala o tom agentura AFP. Ve čtvrti Bab Azizíja má Kaddáfí rozlehlý podzemní bunkr. Je tam také velitelství libyjské armády.
 
2:59 Do náletů na Libyi se zapojily britské stíhačky Tornado. Podle stanice BBC startovaly ze základny Marham ve východní Anglii. Urazily 4800 kilometrů.
 
2:27 Libyjská státní televize oznámila, že při útocích na libyjská města zemřelo v civilních oblastech 48 lidí a dalších 150 bylo zraněno. Podle libyjské armády byla zasažena města: Tripolis, Syrta, Behghází, Zuwarah a Misuráta. Zprávu přinesla agentura Reuters.
 
2:00 Arabská televize Al Jazeera uvedla, že Kaddáfího jednotky znovu bombardovaly přístav Benghází.
 
1:52 USA a jejich spojenci chtějí libyjskou ropu, obyčejní Libyjci je nezajímají, prohlásil venezuelský prezident Hugo Chávez. V přímém přenosu v televizi řekl požadoval okamžitý klid zbraní. "Je to politováníhodné, více smrti a více války, oni (USA) jsou válečnými pány (...) Co je to za nezodpovědnost," zaznělo z jeho úst.
 
1:37 Svědkové hlásí, že nad Tripolisem je slyšet palba. Informuje o tom stanice CNN.
 
00:31 Libye v reakci na vojenskou operaci proti Kaddáfího silám požádala o naléhavou schůzku Rady bezpečnosti OSN.
 
00:01 Spojené státy americké oznámily, že libyjská protiletecká obrana je vážně poničená.
 
23:10 Muammar Kaddáfí telefonicky promluvil v libyjské státní televizi: "Tento útok spustí křížovou výpravu. Libyjský lid ji bude vzdorovat. Žádáme ostatní, aby stáli při nás. Nyní musíme otevřít sklady a vyzbrojit všechny Libyjce! Středozemí a oblast Maghrebu se proměnily v bojiště."
 
22:42 Do vojenské operace se ještě v noci zapojí čtyři španělské stroje F-18. Připojí se k nim i stroje některých arabských zemí.
 
Zprávu o sestřelení letadla spojenců Francie dementovala. Al Jazeera uvedla, že spojenecká letadla zasáhla leteckou základnu Mitiga nedaleko Tripolisu.
 
22:27 Libyjská státní televize avízovala vystoupení samotného vůdce Muammara kaddáfího.
 
22:20: Podle libyjské státní televize sestřelili Kaddáfího jednotky jedno francouzské letadlo. Informaci zatím nebylo možné ověřit.
 
22:13 Zástupce libyjské vlády předseda parlamentu Muhammad Zvaj na tiskové konferenci řekl, že žádali o přítomnost mezinárodních pozorovatelů OSN. "Libye čelí barbarskému útoku, způsobil škody na civilních cílech a lidských životech."
 
22:01 Barack Obama: "Hájíme zájmy Libye i celého světa... Reagovali jsme na volání o pomoc."
 
21:52 Libyjská televize oznámila, že útoky zasáhly i obytné čtvrti Tripolisu a zásobníky ropy v Misurátě. Informaci zatím nepotvrdil žádný nezávislý zdroj.
 
21:38 "Celý Kadáfího protiletadlový systém zničíme do šesti až dvanácti hodin, prohlásil na tiskové konferenci v Bílém domě viceadmirál Cortney.
 
Na Kaddáfího protiletadlový systém americké a britské ponorky vyslaly již více než 110 raket Tomahawk. Terčem útoku se stalo přes 20 libyjských zařízení.
 
21:13 USA převzaly velení nad vojenským zásahem spojenců v Libyi.
 
20:55 Podle televizní stanice CNN vypustila válečná loď USA na Libyi střely s plochou dráhou letu. K Útoku pro Kaddáfího režimu se už připojili také letouny Velké Británie.
 
20:43 "Útoky pro Libyi budou pokračovat dokud se Kaddáfí nepodrobí Radě bezpečnosti OSN," informoval francouzský ministr zahraničí Juppé.
 
20:35 K útoku jsou připraveny také tři ponorky námořnictva USA, které mají k dispozici rakety Tomahawk.
 
20:28 Podle italského premiéra Berlusconiho nejsou v žádném případě ohroženy cíle v Evropě. Kaddáfího armáda podle něj nemá vojenské možnosti, kterými by toho mohl dosáhnout.

20:19 Nad Libyí je v tuto chvíli odhadem 20 spojeneckých letounů
 
 
 
20:11 Česká republika se na konfliktu v Libyi bude na straně spojenců podílet pouze nepřímo. Podle vládního prohlášení nemá takové prostředky, které by její účast umožňovaly.
 
20:08 Rusko vydalo oficiální prohlášení, ve kterém lituje, že spojenci zahájili válečnou operaci v Libyii.
 
19:46 Kaddáfího armáda utrpěla první výraznější ztráty. Letouny spojenců zasáhly jeho tanky.
 
19:35 Kontroverzní vůdce Liberální demokratické strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovskij v sobotu vyzval muslimské země, aby se sjednotily a podpořily libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v jeho boji s povstalci i letouny západních spojenců. Informuje o tom agetnura RIA-Novosti.
 "LDPR se obrací na všechny muslimské země a vyzývá je, aby se sjednotily a předvedly svou solidaritu s Muammarem Kaddáfím. Vlády těchto zemí musí svorně postavit proti vojenským záměrům NATO v Libyi," uvedl Žirinovskij.


19:12 Italský premiér Silvio Berlusconi navrhl, aby byl hlavní velící štáb pro operace v Libyi umístěn ve vojenské základně v Neapoli.
 
19:01 Podporu francouzským letounům chystá také španělské letectvo.
 
PODÍVEJTE SE:
Příprava francouzských letounů na útok
 
18:13 Francouzská armáda vysílá k Libyjským břehům letadlovou loď Charles de Gaulle. Podle dostupných informací pokračuje bombardování vojenských jednotek Muammara Kaddáfího francouzskými letouny.
 
PODÍVEJTE SE NA VIDEO AGENTURY APTN Z VOJENSKÉHO LETIŠTĚ V ITÁLII, KDE JSOU VOJENSKÉ LETOUNY PŘIPRAVENY K ÚTOKU!
 
 
17:45 Agentura Reuters oznámila, že francouzské shodilo první bombu na území Libye.
 
16:29 Akci v Libyi na dálku podpořil také americký prezident Barack Obama, který je na návštěvě Brazílie. Podle něj jde o obranu demokracie.
 
16:47 Podívejte se na video, jak rebelové převážejí mrtvé vojáky:
 
 
16:21 Svědek z města Zintan řekl televizi Al-Arabíja, že město je bombardováno a obsazováno Kaddáfího tanky.
 
16:14 Francouzské stíhačky mají létat nad Libyjí celé odpoledne. Letouny jsou připraveny zaútočit na jednotky libyjské armády, pokud budou postupovat nebo střílet.
 
16:13 Francouzské stíhačky Rafale právě teď přelétávají nad Libyí, informuje agentura AFP. "Francouzské průzkumné letouny jsou nad Libyí. Letouny Rafale vzlétly v sobotu odpoledne ze základny Saint-Dizier (východní Francie)," cituje AFP zdroj z francouzského letectva.
 
16:00 Německá kancléřka Angela Merkelová řekla po summitu, že se světové mocnosti shodují, že násilí v Libyi musí být ukončeno, nicméně Německo si trvá na tom, že se vojenských akcí účastnit nebude.
 
15:50 "Chceme chránit civilní obyvatelstvo před šíleným běsněním, které naváhá útočit na své lidi. My umožníme Libyjcům si svobodně zvolit svůj osud."
 
15:50 "Máme povinnost zareagovat na úzkostné volání Libyjců. Máme povinnost jim pomoci."
 
15:48 "Dali jsme Kaddáfímu varování: Pokud nezastavíte okamžitě palbu a nepřestanete s násilnostmi vůči civilnímu obyvatelstvu, zasáhneme. Kaddáfí ale toto varování nerespektoval a jeho útoky ještě zintenzivněly."
 
15:47 "Účastníci uplatní veškeré nezbytné protředky, i vojenské, aby si vynutili respekt rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. Naše letadla už zabránila útokům v Benghází."
 
15:29 Sarkozy vystoupí s projevem po summitu k Libyi. Sledujte ho živě!
 
Jak by mohl být proveden útok v Libyi?
 
 
15:26 Francouzské stíhačky Rafale v sobotu přeletěly nad Libyí, informuje agentura AFP. Neútočily, jejich let byl průzkumný.
 
15:15 Kanaďané souhlasí s vojenskou operací v Libyi, trvalo by jim ale dva dny, než by připravili své letectvo na tuto akci. "Ačkoli Kanada podporuje rychlé zahájení akce, kanadské stíhačky právě dorazily do oblasti a budou potřebovat dva dny přípravy k jakékoli misi,“ řekl mluvčí premiéra Stephena Harpera.
 
15:05 Stovky aut plných civilistů zatím podle informací agentur opouští Benghází směrem na východ. "Nechceme čekat, až nás (Kaddáfí) všechny zabije, než (svět) zasáhne. Jsme velmi zklamaní. Když jsme slyšeli o rezoluci OSN, byli jsme šťastní a mysleli jsme, že získáme svobodu, ale nyní jsme byli ponecháni zabijákům," posteskl si podle Reuters letecký dispečer, když i s rodinou opouštěl město.
 
13:49 Do prvních útoků se prý zapojí Anglie, Francie a Kanada. USA a arabské země se připojí později, informovala agentura Reuters.

13:45 Reuters: V nemocnici v Benghází zaznamenali 26 mrtvých a 40 zraněných.
 
13:40 Dánské stíhačky F-16 byly viděny, jak se připravují k přistání na základně NATO na Sicílii.
 
13:34 Zásah proti jednotkám libyjského vůdce Muammara Kaddáfího by se mohl uskutečnit prakticky hned po jeho schválení diplomaty.
 
13:32 Libyjský ministr zahraničí požádal OSN, aby poslala do země pozorovatele, kteří by monitorovali dodržování příměří v zemi, informuje AFP. Také řekl, že Libye splnila všechny závazky vyplývající z rezoluce OSN.
 
13:31 Diplomatické špičky se sjely do Paříže a jednají s prezidentem Nicolasem Sarkozym o libyjské krizi. Tisková konference po jednání má začít kolem 15:30.
 
 
13:23 Civilisté se shromažďují na místech, které mají být terčem útoků spojenců, informuje libyjská státní tisková agentura.
 
13:22 Do Paříže přijely špičky světové diplomacie, aby projednaly další postup v libyjské krizi. 
 
12:59 V blízkosti letecké základy ve španělské Seville byly viděny letouny US Air Force KC10A a KC 135, jak doplňují palivo.
 
12:54 Začíná tisková konference libyjského ministra zahraničí Músá Kúsy
 
12:49 AFP: Rebelové potvrdili, že sestřelený letoun v Benghází byl skutečně jejich a že ho sestřelily jednotky Muammara Kaddáfího.
 
12:47 Podle libyjského ministra ropného průmyslu se produkce ropy v zemi kvůli krizi snížila na méně než 400 tisíc barelů denně z 1,6 milionu barelů.Také pohrozil, že pokud se k Libyi nevrátí západní společnosti, nabídne ropné kontrakty Indii a Číně.
 
12:46 Podle reportéra Reuters lidé z Benghází hromadně odjíždějí směrem na Egypt.
 
12:45 AFP: Podle rebelů v Benghází bylo letadlo, které bylo dnes ráno sestřeleno, jejich.
 
12:35 Kaddáfího jednotky prý v Benghází utrpěly ztráty na životech, informuje rozhlasová stanice Voice of Free Libya.
 
12:25 Reuters: Kaddáfího snipeři podle reportéra zatřelili v ulicích města Mistrata dva lidi.
 
12:18 Podle agentury Reuters Kaddáfího jednotky vystřelily pět střel na město Mistrata, které drží rebelové.
 
11:53 Po bombardování Benghází prorežimní síly zaútočily na západolibyjské město Zintán, v zemi má přitom vládnout v pátek vyhlášené příměří. Mluvčí povstalecké národní rady, který v egyptské státní televizi Al-Arabíja vystupoval pod jménem Ádel, nahlásil pět raket, které dopadly na předměstí Zintánu.
 

 

Tripolis přitom tvrdí, že klid zbraní dodržuje. Libyjská provládní média dokonce uvedla, že naopak Kaddáfího muži se stali nedaleko Benghází terčem útoku povstalců.

 
11:27 Francie chce rychle zareagovat na situaci v Libyi. Ve 13:00 se sejde prezident Nicolas Sarkozy, Pan Ki-mun, David Cameron, Angela Merkel, Silvio Berlusconi, Jose Luis Rodriguez Zapatero, Catherine Ashtonová a další lídři, aby projednali mezinárodní intervenci v Libyi.
 
PŘÍMÝ PŘENOS Z JEDNÁNÍ UVIDÍTE NA TN.CZ
 
11:21 Kaddáfí: Jakákoliv západní vojenská akce proti Libyi bude brána jako "čistá agrese"!
 
11:11 Podle Kaddáfího je vyhlášení bezletové zóny neplatné a zaslal dopisy lídrům západních mocností a OSN. Po mluvčím vzkázal, že západ "bude litovat" pokud se bude do situace v Libyi plést.
 
11:08 Mluvčí libyjské vlády oznámil, že Muammara Kaddáfího podporují všichni Libyjci a že je Kaddáfí připraven pro ně zemřít. Odsoudil rezoluci OSN s tím, že nemá právo vměšovat se do vnitrostátních záležitostí Libye.
 
 
10:57 Libyjská agentura JANA uvedla, že "gangy organizované Al-Káidou zaútočily na pozice libyjské armády západně od Benghází", čímž v podstatě potvrdila, že přinejmenším v okolí města se bojuje. Stejnou informaci odvysílala i libyjská státní televize.
 
10:20 Vojáci podle informací rebelů pronikli již na západní předměstí, informovala arabská televize Al-Džazíra. Libyjská vláda však podle Reuters tvrdí, že dodržuje v pátek vyhlášené příměří a žádá kvůli přezkoumání věci příjezd mezinárodních pozorovatelů.
 
09:34 Podívejte se, jak rebelové sestřelili stíhačku:
 
Video:
 
 
 Fotogalerie:
 
 
09:18 "Viděl jsem letoun, jak se vynořil z mraků, kroužil (nad městem) a zamířil k jednomu ze svých zjevných cílů. Poté byl zasažen a v plamenech šel rovnou k zemi. Pak se objevil velký oblak kouře," popsal agentuře Reuters osud letadla její reportér Angus MacSwan.
 
08:48 Prorežimní síly libyjského vůdce Muammara Kaddáfího bombardují Benghází, východolibyjské sídlo povstaleckého vedení. Jeden z vládních letounů rebelové sestřelili, informuje v sobotu agentura Reuters.
 
07:44 Podle agentury AFP šlo v Benghází o letecké bombardování. Její zpravodaj zmínil dva sloupy kouře stoupající nad místy, které měly být terčem náletu.
 
07:38 Podívejte se na fotogalerii z města Benghází
 
 

 

05:30 Kaddáfí dál útočí na Benghází. "Exploze se začaly ozývat kolem druhé hodiny ráno (místního času). Kaddáfího složky postupují (na město)," popsal situaci důchodce z Benghází Farádž Ali. Podle jeho slov jsou provládní jednotky zhruba 20 kilometrů od města. "Jde o pozemní palbu. Viděli jsme jeden letoun," dodal muž.

 

03:16 Německé ministerstvo zahraničí v sobotu oznámilo, že země odmítla nabídku Libye, aby vyslala pozorovatele, kteří by dohlíželi na dodržování příměří s povstalci. Informuje o tom agentura Reuters. "Je to práce OSN a nikoho jiného dohlížet na příměří, nebo rozhodnout, jak by mělo být na příměří dohlíženo," uvedla mluvčí německé diplomacie.

 

02:39 Náměstek libyjského ministra zahraničí Chalíd Kajm v sobotu obvinil povstalce, že porušili příměří, informuje agentura AFP. Vzbouřenci měli zaútočit na vládní jednotky v Magrúnu, ležícím 80 kilometrů jižně od sídla opozice Benghází.

 

01:57 Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí prohlásil, že pro rezoluci Organizace spojených národů, jež chce ukončit násilí v Libyi, není ospravedlnění a označil ji za "donebevolající kolonialismus". S odvoláním na zprávu katarské televize Al-Džazíra o tom píše v sobotu agentura Reuters.

 

Pokud se vám přenos nespustí automaticky, prosím vyčkejte několik minut. Celý obraz bez problémů uvidíte v prohlížečích Internet Explorer. V některých verzích Mozilla Firefox se zobrazí pouze výřez z celkového záběru. Pro celý záběr si prohlížeč videa rozklikněte na celou obrazovku.

tn.cz / Mediafax / ČTK