Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 5. 2010

Bombový útok na iráckém tržišti, desítky mrtvých

Výbuch nálože uložené v dodávce otřásl tržnicí v iráckém městě Chális. Na místě zatím napočítali nejméně 30 mrtvých, dalších 80 lidí bylo při útoku zraněno.

Dodávka vybuchla během západu slunce v době večerních nákupů. Jednalo se o cílený útok – auto bylo zaparkované nedaleko velitelství policejní jednotky rychlého nasazení a kaváren plných lidí.

 

"Byl to obrovský výbuch. Mnoho stánků bylo zničeno a některé střechy se zřítily," sdělil policejní důstojník Abdul Džabár. Střecha kavárny, která byla plná lidí, se zřítila. "V troskách jsou určitě ještě nějací lidé," dodal policista Džabár.

 

Chális leží 80 kilometrů severně od hlavního města Iráku. Bomba, která explodovala na cháliském tržišti v březnu, zabila téměř 60 lidí.

 

Teroristických útoků v Iráku přibývá. Dosud nejkrvavější koordinovaný útok iráckých teroristů v tomto roce zaznamenali v zemi v pondělí 10. května. Teroristé tehdy podnikli několik desítek atentátů po celém Iráku, ve kterých útočili jak sebevražední útočníci, tak komanda se střelnými zbraněmi. Bilancí bylo 125 mrtvých a stovky zraněných.

 

Pokračující atentáty vyvolávají pochyby, zda bude irácká armáda a policie schopna čelit útokům povstalců, až v srpnu ze země odejdou americké bojové jednotky.

Mediafax