Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 7. 2014
ničivý živel

Bouře Arthur pustoší Kanadu. Bez elektřiny jsou tisíce domácností

Bouře Arthur
Zdroj: isifa.com

Bouře Arthur, která v sobotu zeslábla z původní síly hurikánu, v jižnějších částech Kanady zanechala statisíce lidí bez proudu a způsobila přívalové deště a záplavy. Podle meteorologů se dá očekávat, že živel bude dále slábnout.

Bouře Arthur se žene přes Kanadu a v noci na neděli odřízla od elektřiny 250 domácností a firem. Podle úřadů vydatný liják a vichřice přerušily dodávky proudu v oblasti provincií Nový Brunšvik a Nové Skotsko. Během neděle pracovali technici na obnovení přísunu elektřiny ve všech postižených oblastech, některé však zůstanou bez proudu ještě několik dní. V nejpostiženějších oblastech Nového Brunšviku proto úřady zřídily improvizované nabíjecí centrály, kde si lidé mohou dobíjet telefony a další přístroje.
 

Největší poryvy větru udeřily v sobotu večer na Greenwood v Novém Skotsku, kde dosahovaly nárazy rychlosti bezmála 140 kilometrů v hodině. Výraznější srážky způsobil živel v Novém Brunšviku, odkud některá města jako Saint John či Fredericton hlásí lokální záplavy. Ve městě Saint Stephen napadlo během několika hodin dnes ráno 140 milimetrů vody, což je obvyklé množství za více než týden. Ve Frederictonu poryvy větru zlomily několik mohutných stromů, které poškodily okolní domy a blokovaly ulice.
 

Nyní je síla bouře již na ústupu a dnes by neměla na severovýchodním kanadském pobřeží způsobit vážnější problémy. "Většina následků je již za námi, jen pár prudkých dešťů ještě trvá v Novém Founlandu. Někde tam mají i silný vítr, ale není to jako ten, co jsme viděli včera," uvedl Chris Fogarty z Kanadského střediska pro hurikány.
 


Arthur přecházel od čtvrtka jako hurikán druhého stupně od jihu podél východního pobřeží USA a přinutil obyvatele mnoha měst odložit či zrušit tradiční oslavy pátečního Dne nezávislosti. Na východním pobřeží Severní Karolíny za Arthurem zůstalo asi 22 tisíc domácností bez elektřiny.
 

V pátek večer místního času slábnoucí Arthur ještě v síle hurikánu prvního stupně přešel kolem pobřeží státu Massachusetts, kde způsobil přívalové deště a s nimi spojené bleskové povodně.
 

TN.cz / ČTK / hmr