Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.4. 2012 16:41

Jsem milý člověk, na pohřbu kamaráda jsem brečel víc než ostatní, řekl Breivik u soudu

Masový vrah Anders Breivik v pátek během pátého dne procesu u soudu v Oslo přesvědčuje, že není rasista a vražedné monstrum. Informuje o tom portál deníku The Guardian.

Soud v Oslu otevřel pátý den procesu s Breivikem krátce po deváté hodině ráno. Breivik odpovídá na otázky týkající se jeho vraždění na ostrově Utøya.
 

"Líčí mě jako vražedné monstrum. Za normálních okolností jsem ale milý člověk... Na pohřbu svého kamaráda jsem plakal víc, než kdokoli jiný, " řekl Breivik. "Nejsem rasista, jsem antirasista,“ tvrdil. "Bojoval jsem proti rasismu namířenému proti Evropě. Znal jsem mnoho lidí z menšin, měl jsem mezi nimi hodně dobrých přátel,“ ujišťoval.
 

PSALI JSME:

Chtěl jsem uříznout hlavu expremiérce, řekl u soudu ledově klidný Breivik
 

"Nejsem rasista, jsem antirasista,“ tvrdil. "Bojoval jsem proti rasismu namířenému proti Evropě. Znal jsem mnoho lidí z menšin, měl jsem mezi nimi hodně dobrých přátel,“ ujišťoval.
 

Během výcviku na atentáty se Breivik začal "zbavovat emocí". "Pokud chcete chránit zemi, musíte se zbavit emocí. Své oběti jsem proto odlidštil... Je to legitimní, protože nepřítel je v tomto případě legitimním cílem," pravil vrah 77 lidí.
 

 
 

Brevik se prý duševně cvičil k sebeobětování, protože nepočítal s tím, že přežije. Vypověděl, že se učil od samurajských bojovníků. Vzorem k sebeobětování mu však byli také sebevražední atentátníci Al-Káidy. Tuto síť islamistických teroristických buněk označil Breivik za "nejúspěšnější revoluční organizaci současnosti". Inspirací pro Breivika byly rovněž levičácké Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), Irská republikánská armáda (IRA) a osamělý americký atentátník Timothyho McVeigh, který v roce 1995 v Oklahoma City zabil 168 lidí.
 

"Studoval jsem každou jejich akci. Vím, co udělali špatně, a co se jim podařilo," poznamenal Breivik.
 

Na atentáty se prý připravoval od roku 2006. Přestal chodit do společnosti a v internetu studoval návody, jak sestrojit výbušniny.
 

Soud v Oslu otevřel pátý den procesu s Breivikem v pátek krátce po deváté hodině ráno. Breivik během něj odpovídal na otázky týkající se jeho vraždění na ostrově Utøya.
 

Na ostrově, kde měli tábor teenageři z mládežnické organizace vládní Norské strany práce, Breivik loni 22. července postřílel 69 vesměs mladých lidí, pro které se kousek země obklopený ledovou vodou stal smrtící pastí.
 

Podívejte se na reportáž ze zahájení soudního procesu s Andersem Breivkem: 


 

Breivikův advokát Geir Lippestad už ve čtvrtek varoval, že pátek bude pro Nory, zejména pozůstalé, "nejtěžší den" procesu. To se také potvrdilo.
 

Breivik v pátek chladně popisoval, jak zabíjel na ostrově. "Viděl jsem člověka, který stál asi patnáct metrů od vchodu do hlavní budovy. Přistoupil jsem k němu, zvedl zbraň a střelil ho do hlavy.... Za rohem se schovali další lidé. Postřílel jsem je všechny," líčil.
 

Vrah pronásledoval oběti po strově. Střílel je z pušky Ruger Mini a z pistole Glock 17. Zraněným vpálil zblízka kulku do hlavy. Jeho nejmladší obětí byl čtrnáctiletý Sharidyn Svebakk-Bøhn.
 

Někteří z těch, kteří jeho běsnění přežili, i z pozůstalých seděli v soudní síni. Dvě ženy se během Breivikova popisu masakru objímaly. Několik lidí místnost opustilo.
 

"Mým cílem nebylo zabít 69 lidí, mým cílem bylo zabít všechny," pravil už během čtvrtého dne procesu Breivik.
 

Na ostrově pobývalo pět stovek teenagerů. Mnohým nebylo ani patnáct.
 

PSALI JSME:

Breivik chtěl v Oslu odpálit tři obří nálože a v chaosu pak střílet z motorky
 

Na Utøyi chtěl Breivik vyhledat bývalou premiérku, nyní šéfku Světové zdravotnické organizace Gro Harlemovou Brundtlandovou. "Měl jsem nůž. Chtěl jsem jí uříznout hlavu, natočit to a dát na internet," řekl ve čtvrtek před soudem Breivik.
 

Harlemová Brundtlandová odplula z ostrova jen několik hodin před tím, než tam dorazil atentátník.
 

Před tím, než rozpoutal masakr na ostrově, odpálil Breivik bombu ve skříňové dodávce, kterou zaparkoval v centru Osla před vchodem do vládní budovy v centru Osla. Výbuch připravil o život osm lidí.
 

Brevik ve čtvrtek řekl, že jeho přáním bylo zabít celou norskou vládu.
 

Celkem zabil 77 lidí. Spáchal největším masakr v poválečných dějinách Norska.
 

Svůj čin prohlásil za boj proti "islamizaci Evropy". Stranu práce obvinil, že je k vyznavačům islámu příliš benevolentní.

 

Breivik v pátek popsal výrobu bomby, kterou odpálil v Oslu. Tvrdil, že kdyby se vládní budova po výbuchu zřítila, na ostrov už by střílet nejel.
 

"Kdyby se zřítila budova, Utöya by nebyla nezbytná, mohl jsem jet rovnou na policejní stanici a vydat se," řekl.
 

Proces s Breivikem u soudu v Oslo je zatím rozvržen na deset týdnů.
 

Breivikovi hrozí 21 let vězení, to je maximální trest v Norsku. Trest však může být opakovaně prodlužován, pokus soud dospěje k závěru, že je Breivik nebezpečný.
 

Pokud by soud uznal vraha za nepříčetného, byl by umístěn na psychiatrii.
 

Psychiatři se při Breivikově hodnocení neshodli. První tým dospěl k závěru, že trpí paranoidní schizofrenií a v době vraždění byl v psychóze. Druhý svůj posudek uzavřel tvrzením, že je duševně zdráv.
 

Sám třiatřicetiletý Brevik ujišťuje, že je duševně zdráv. Chce, aby soud jeho plán a politický manifest o 1500 stránkách nebral jako výplod chorého mozku.
 

"Nejsem případ pro psychiatry. Dobře vím, co jsem spáchal. Vím, co jsem způsobil," ujistil v pátek Breivik.

 

 

tn.cz / mediafax / hru