Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.1. 2011 20:57

TO JE ŠÍLENÉ! Britové chtějí PRODÁVAT LIDSKÉ ORGÁNY!

Zdroj: TV Nova

Přední britští chirurgové vyzvali vládu, aby umožnila veřejnou debatu o legálním obchodu s lidskými orgány pro transplantace. Legalizace podle lékařů zastaví "transplantační turistiku", omezí černý trh s orgány a zvýší šanci nemocných na úspěšnou léčbu, píše ve středu agentura AFP.

Chirurgové upozornili vládu premiéra Davida Camerona, že na transplantaci čeká ročně přibližně 8.000 lidí. Nejméně 500 z nich v podstatě nemá šanci orgán legálně získat a kvůli tomu zpravidla zemřou. 

 

Světově proslulý specialista na transplantace Nadey Hakim tvrdí, že pacienti ve snaze zachránit si život mnohdy podpoří černý trh s orgány tím, že se rozhodnou transplantaci podstoupit v zemi, kde nemusejí kvůli zákonným překážkám čekat.

 

PSALI JSME:

Nelegální obchod s lidskými orgány hýbe Kosovem!

 

 

Tato "transplantační turistika" však podle Hakima končívá špatně. Operoval již mnoho pacientů, kteří podstoupili neprofesionálně provedenou transplantaci v zahraničí a po návratu do Británie museli na operační stůl znovu.

 

 
Za kolik se prodávají a nakupují orgány na černém trhu?
 
Cena orgánů na černém trhu
Zdroj: TN.cz Průměrná světová cena orgánů na černém trhu podle serveru Havanoscope
 
Podle WHO – světové zdravotnické organice – se průměrná částka vyplacená dárci ledviny pohybuje okolo 5 tisíc dolarů. Prostředník, který ledvinu získá, ji pak prodává bohatým pacientům za cenu průměrně mezi 100 a 200 tisíci dolary.
 
Zprostředkovatelé z Jemenu získávají orgány pro pacienty v Egyptě. Průměrně si za sehnání dárce přijdou na 60 tisíc dolarů za jednu ledvinu. Ten, kdo jim svůj orgán prodá, dostane přibližně 5 tisíc dolarů, často je ale podle AFP okraden po cestě domů.
 
Dárci na Filipínách si za své orgány přijdou přibližně na 2 -10 tisíc dolarů. Zprostředkovatelé podle New York Times za domluvení obchodu dostávají mezi 1 – 1,5 tisíc dolary za transplantaci.
 
Dva muži z Izraele, kteří byli odsouzeni za nezákonné obchodování s lidskými orgány, je prodávali za ceny mezi 125 a 135 tisíci dolary.
 
Singapuru se cena ledviny pohybuje okolo 300 tisíc dolarů.
 
Podle nevládní organizace Asia Against Child Trafficing (Asie proti obchodování s dětmi) jsou nejlevnější ledviny na americkém černém trhu z Filipín. Filipínci své orgány v USA prodávají za 1.500 dolarů. Průmerná cena ledviny se pak vyšplhá na 30 tisíc dolarů.
 
Do Číny se pro nelegální ledviny vydávají hlavně Japonci. Podle New York Times tam platí za jednu ledvinu kolem 87 tisíc dolarů.
 
Egypťané prodávají své ledviny podle AP za 2 tisíce dolarů. Kupují si je hlavně bohatí Saudové, kteří za ně platí průměrně 16 tisíc za transplantaci.
 
Podle článku v novinách China Post zaplatil pacient v čínském Pekingu skoro 22 tisíc dolarů prodejci orgánů za transplantaci jater. Ten, kdo mu je prodal, dostal jen 3.660 dolarů. V Číně pak průměrně stojí ledvina 25 tisíc, játra 20 tisíc a rohovka či slinivka 5 tisíc dolarů. Za tolik se údajně podle Červeného kříže prodávaly orgány čínských vězňů.
 
Indii orgány prodávají ti nejchudší obyvatelé slumů v Manille za průměrně tisíc dolarů. Lovci orgánů jejich ledviny prodávají až za 85 tisíc dolarů.
 
 
Černý trh s orgány kvete i v Evropě!
 
 
Dárci orgánů z Moldávie prodávají za 2,5 – 3 tisíce dolarů, příjemci jejich ledviny podle British Medical Journal pak kupují za 100 – 250 tisíc dolarů.
 
Tři doktoři z Ukrajiny byli zatčeni za nelegální prodej ledvin bohatým kupcům za 100 – 200 tisíc dolarů, informoval Bloomberg.
 

K prodeji orgánů se mnohdy uchylují lidé v zoufalé životní situaci jen proto, aby získali peníze. "Pojďme vytvořit systém, který neumožní prodávat orgány s HIV nebo jinak nevhodné," uvedl lékař Nadey Hakim.

 

Profesor etiky John Harris je přesvědčen, že debata o vytvoření legálního trhu s orgány už dávno měla začít. "Morálka si to žádá. Tato země ostudně dovolila, aby tu již 30 let byl nedostatek. Tisíce lidí na celém světě ročně zemřou, protože potřebují orgán," uvedl.

 

Harris navrhl i systém, podle nějž by měl dárce dostat za orgán zaplaceno. "To, že dostanete peníze, nevynuluje váš altruismus. Lékaři také dostávají peníze a nejsou kvůli tomu méně starostliví. V současném systému je dárce jediný, kdo nedostane nic," míní profesor.

 

Oponenti návrhu také argumentují etikou. "Nemyslím si, že bychom z částí našich těl měli dělat zboží," prohlásil děkan pro studium Londýnské školy medicíny a stomatologie Anthony Warrens.

 

Předseda Britské společnosti pro transplantace (BTS) Keith Rigg vidí problém v tom, že obchodování s orgány by mohlo zlikvidovat dosud fungující dárcovský systém.

 

"Rád se o tom budu bavit. Existují argumenty pro i proti," uzavřel Rigg.

 

mra tn.cz / Mediafax