Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.12. 2012 12:31
GALERIE přehlížený problém

Dívku znásilnilo šest mužů v autobuse. Případ vyvolal obrovské demonstrace

Protesty v Indii proti znásilnění - 1
Zdroj: isifa.com
Nedávné znásilnění bylo poslední kapkou

Případ, kdy mladou medičku zneužilo šest mužů a skončila v bezvědomí, byl poslední kapkou. Indům došla trpělivost a zemí otřásají demonstrace za práva žen.

Indická společnost je otřesena případem nedávného znásilnění mladé studentky skupinou šesti mužů v autobuse v Dillí. Muži ženu i jejího průvodce také bili železnými tyčemi a potom je pohodili nahé u silnice.


Třiadvacetiletá studentka medicíny nyní leží s těžkými zraněními v nemocnici. K napadení došlo minulou neděli. Viníky už policie zadržela a hrozí jim doživotí. Lid ale dokonce požaduje trest smrti, který se vykonává opravdu výjimečně – od roku 2004 dvakrát.

 

Mladá žena je hospitalizovaná na jednotce intenzivní péče a v sobotu poprvé hovořila s vyšetřovateli. Řekla, že ji muži znásilnili jeden po druhém a že když ji vyhodili ven z autobusu, omdlela. Podle policie byli pachatelé opilí.

 

Přehlížený problém

 

Obyčejní občané, ochránci lidských práv i zákonodárci volají po tvrdém potrestání viníků a po celkovém zpřísnění trestů za zločiny proti ženám. Vláda již navrhla tvrdší postihy za násilí páchané na ženách a policie slíbila posílit hlídky v ulicích, zejména v noci. Opoziční poslanci dnes pro násilníky žádali v parlamentu trest smrti.

 

V Indii je každých 18 hodin na policii hlášeno znásilnění. Nejmocnější indická politička Sonia Gándhíová, předsedkyně vládního Indického národního kongresu (INK), oběť znásilnění navštívila a slíbila urychlený zákrok proti pachatelům. Vyzvala rovněž policii, aby zavedla výcvik zaměřený na zásahy v případech zločinů proti ženám.


"Je ostuda, že tyto incidenty se objevují s bolestivou pravidelností a že naše dcery, sestry a matky nejsou v našem hlavním městě v bezpečí," napsala Gándhíová v dopise nejvyššímu představiteli metropole.

 

111

Masivní demonstrace v Indii za práva žen

Zdroj: isifa.com

Protesty v Indii proti znásilnění - 7

Hodnocení:

 

Obrovské demonstrace versus vodní děla

 

Před policejním velitelstvím, parlamentem a dalšími úřady v Dillí se shromáždily davy lidí, kteří požadovali co nejrychlejší a nejpřísnější potrestání viníků. Mezi účastníky protestu převažovali studenti, z nichž část zablokovala některé ulice ve městě.

 

"Podle mě je šílené, co se po celé zemi děje. Je to naprosto šílené a musí to přestat," řekla 32letá protestující Smitha.

 

Policie několik stovek demonstrantů před rezidencí starosty Dillí rozehnala vodními děli, což ještě vystupňovalo rozhořčení opozice, která vládu obviňuje z necitlivosti. Dvacet lidí přitom bylo zraněno. Demonstrace se dnes konaly i v jiných indických městech.

 

 

Uzavřeli metro

 

V neděli indická vláda zakázala protesty a shromažďování více než pěti lidí v centru Dillí poblíž státních institucí. Preventivně uzavřeli také východy z metra a některé ulice. Přesto se u Indické brány v centru odpoledne místního času znovu začali scházet lidé a policie jich už napočítala 2000. Volali „Pryč s policií v Dillí“ a házeli na muže pořádku lahve.

 

Do napjaté atmosféry vstoupila šéfka vládního Indického národního kongresu Sonia Gándhíová. V noci na dnešek hovořila s některými z demonstrujících a dnes za nimi vyšla spolu se synem Ráhulem. "Slíbila nám, že spravedlnosti bude učiněno zadost," řekl jeden ze studentů, který s Gándhíovou hovořil.Znásilněnou dívku (10) vytáhli mrtvou z kanálu

 

Mezitím byly v Indii znásilněny nejméně další dvě dívky, z nichž jedna byla zabita. Policie dnes oznámila, že ve státě Bihár na severu Indie bylo z kanálu vytaženo tělo desetileté dívky. Místní policejní šéf Adžit Kumár řekl, že byla hromadně znásilněna, zabita a její tělo bylo hozeno do kanálu. Policie případ vyšetřuje.

 

Ve témže regionu 14letou školačku znásilnili čtyři muži. Stav dívky je kritický. Pachatelé byli identifikováni, ale policie zatím nikoho nezatkla.

 

Pozorovatelé tvrdí, že násilí proti ženám je na vzestupu kvůli tomu, že stále více mladých žen opouští domovy a chodí do práce. Nemění se ovšem hluboce zakořeněné přesvědčení, že ženy jsou podřadné. Mnoho rodin stále pokládá narození holčičky za břemeno a závazek platit v budoucnu vysoké věno.
 

tn.cz / ČTK / anš
Reklama