Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.11. 2010 12:11

Budoucí vůdce KLDR si upevňuje pozici. Zahájil čistky nejen v armádě

Kim Čong-un (na snímku druhý zleva v první řadě)

Kim Čong-un, nejmladší syn severokorejského vůdce Kim Čong-ila, který podle všech předpokladů bude jeho následníkem, zahájil čistky v komunistické straně a v armádě, aby si upevnil svou moc ve státním aparátu.

Tvrdí to představitelé skupiny Severokorejců žijících v Jižní Koreji North Korea Intellectual Solidarity (NKIS).

 

Od počátku listopadu je vyšetřováno asi 15 severokorejských představitelů, mezi nimiž je mnoho armádních důstojníků, pro podezření z korupce. Podle NKIS setrvávali v nečinnosti, když lidé prchali ze země, a podíleli se na pašování zboží. Vyšetřování řídí sám Kim Čong-un, zřejmě příští vůdce země.
Tato takzvaná protikorupční kampaň je politická čistka, při níž mají být staří armádní důstojníci nahrazeni mladšími a věrnými Kim Čong-unovi, uvedl mluvčí NKIS.

 

PSALI JSME:

Mladý Kim z KLDR kontroloval vojáky. Vedle stál vůdce-tatínek!

KLDR bude mít nového vůdce. Favoritem je syn Kim Čong-ila

 

Jihokorejské zpravodajské služby tyto informace nijak nekomentovaly.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Komunistická dynastie Kimů vládne od roku 1948, kdy ji založil Kim Ir-sen. Ten si posiloval moc četnými čistkami. V prvních letech své vlády dal popravit stovky disidentů. Jeho syn Kim Čong-il, který po něm v roce 1994 nastoupil, dal popravit stovky vojáků, kteří se údajně chovali podezřele, napsal dnes jihokorejský deník Čoson ilbo.

 

V Severní Koreji zjevně začal proces, který nepochybně povede k dosazení sedmadvacetiletého Kim Čong-una do čela státu. Nejmladší Kim Čong-ilův syn byl už povýšen na armádního generála a dosazen na významné posty v komunistické straně.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / ČTK