Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.6. 2011 21:38

Bývalý tuniský prezident bin Alí byl odsouzen k 35 letům ve vězení!

Tuniský soud v pondělí udělil bývalému tuniskému prezidentovi Zínu Abidínu bin Alímu trest 35 let odnětí svobody a pokutu ve výši 91 milionů tuniských dinárů (1,1 miliardy korun). Stejný trest vyměřil i jeho manželce, informují agentury Reuters a AFP.

Soudce Túhámí Hafí oznámil, že soud shledal bin Alího a jeho ženu Lejlu Trabelsíovou vinnými z krádeže a nezákonného vlastnictví velkých částek hotovosti a šperků, píše zpravodaj Reuters přítomný v soudním sále.

 

Bin Alí zaplatí 50 milionů dinárů (600 milionů korun), jeho žena 41 milionů dinárů.

 

PSALI JSME:

Tunisko oficiálně požádalo Saúdskou Arábii o vydání prezidenta

 

Verdikt se ale týká jen některých obvinění, dodal soudce. Rozsudky v dalších bodech obžaloby, včetně držení drog a zbraní, soud vynese 30. června.

 

Proces proti tuniskému exprezidentovi začal v pondělí.

 

Obžaloba proti bin Alímu a jeho blízkým spolupracovníkům čítá na 90 bodů. Bývalý první pár čelí obvinění ze "spiknutí proti vnitřní bezpečnosti státu" a z "podněcování k nepokojům, vraždám a rabování". Prezident je také obžalován ze spiknutí, vraždy nebo z toho, že nařídil policii střílet do protirežimních demonstrantů. Manželé jsou už od ledna stíháni také pro nezákonné obohacování a nelegální vývoz peněz a cenností do zahraničí.

 

Exprezident všechna obvinění odmítl. Popřel, že by během protestů přikázal ozbrojeným silám střílet do demonstrantů, kteří požadovali jeho odstoupení. Svůj "nechtěný" útěk z Tuniska popsal jako spiknutí proti jeho prezidentství.

 

Zín Abidín bin Alí vládl v Tunisku 23 let. Po několika týdnech mohutných protivládních demonstrací označovaných za "jasmínovou revoluci" uprchl v lednu ze země. Jedním z důvodů nepokojů byla vysoká nezaměstnanost a ekonomické problémy.

 

Protesty proti tuniskému režimu vypukly loni v prosinci. Odstartovalo je upálení pouličního prodavače zeleniny Muhammada Buazízího. K zoufalému činu se vysokoškolsky vzdělaný mladý muž rozhodl na protest proti tomu, že mu policie zabavila zboží z jeho stánku.

 

Z Tuniska se revoluce přesunula do Egypta, Libye, Jemenu a dalších arabských zemí.

tn.cz / Mediafax