Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.5. 2011 03:39

Česká pirátská loď La Grace brázdí vlny Egejského moře

Zdroj: TN.cz

Za tímto splněným klučičím snem jsou dlouhé hodiny práce a litry potu. La Grace v neděli v řeckých Athénách absolvuje evropský křest a vydá se na cestu po Středomoří.

Školní plachetnice La Grace je replikou pirátské lodi z druhé poloviny 18. století, se kterou se plavil český pirát a exulant Augustin Heřman. O něm si můžete přečíst v samostatném článku. Briga je zároveň největší českou válečnou lodí.


PSALI JSME:
Český pirát, kterého se bála celá Amerika

 


Briga La Grace, v překladu "Půvabná“, vznikala necelé dva roky v loděnici na břehu Rudého moře v egyptském Suezu. Se stavbou lodi se začalo 12. ledna 2009. Volba padla na Egypt, protože tady lodě vznikají ještě ze dřeva a navíc starým tradičním způsobem (ručně) - řemeslníky byl spíše problém naučit novým postupům. Ač se loď stavěla v Egyptě, na přípravě jednotlivých součástí se podílelo mnoho lidí a firem v Česku. Například všechny stěžně, kladky, ráhna či koše vznikaly v truhlářské dílně V. P. ve Valašském Meziříčí. Tyto díly pak v kontejnerech putovaly do Egypta, kde se vše sesazovalo dohromady, a vznikala vlastní loď. Na vodu byla plachetnice spuštěna 5. prosince 2010.


PODÍVEJTE SE:

Na Sahaře vzniká největší česká válečná loď

 

 

Ikdyž zvenčí je loď přesnou kopií historické brigy Augustina Heřmana, uvnitř je vybavena všemi moderními přístroji potřebnými pro komfortní a bezpečnou plavbu. Samozřejmě splňuje všechny bezpečnostní předpisy.

 

PODÍVEJTE SE:

Stavba La Grace v Egyptě

 


Po prvním křtu na arabský způsob (obnáší např. též obětování berana) se La Grace celou zimu plavila kolem egyptských břehů, aby na počátku jara zamířila skrz Suezský průplav do Evropy. A to konkrétně do Řecka, kde bude loď 1. května večer slavnostně pokřtěna klasickým evropským způsobem – lahví šampaňského – a tím pádem nad ní konečně převezme ochrannou moc řecký bůh moří Poseidon společně se svým římským protějškem Neptunem.


ČTĚTE TAKÉ:

Česká plachetnice v Egyptě v ohrožení? Posádka plánuje únikovou cestu


"Půvabná bude mít dvě kmotry – Miss ČR 2003 Lucii Váchovou Křížkovou, která je manželkou nejznámějšího českého jachtaře Davida Křížka, a pak malou holčičku, která se narodila v době, kdy jsme Grace začali stavět,“ prozradil tn.cz kapitán lodi Josef Dvorský.

 

PODÍVEJTE SE:

Model Brigy La Grace

 

Letos v létě se bude La Grace plavit ve Středomoří, aby pak na podzim zamířila do Karibiku, kde stráví zimu. Pokud bylo vaším dětským snem být námořníkem nebo pirátem, máte jedinečnou příležitost si svůj sen splnit a obé si náležitě užít. Kromě možnosti plout na lodi se vším komfortem bez povinností, se můžete jako kadet zapojit i do chodu lodě. "Kadeti jsou zapojeni do běžného provozu lodě. Podílejí se jak na těch vlastních námořnických činnostech, to znamená na ovládání plachet, kormidlování lodi, hlídky, kotvení lodi, tak i na těch méně oblíbených jako je třeba pomoc v kuchyni nebo úklid lodi,“ přiblížil kapitán lodi povinnosti kadetů.

 

 

PODÍVEJTE SE:

Jak se Půvabná stavěla


Josef Dvorský je námořníkem od roku 1982. La Grace je již jeho sedmá loď. Spolu s konstruktérem Danem Roseckým, který je dalším ze spolumajitelů lodi, absolvovali výcvik na britské školní plachetnici Royalist. Na stavbě La Grace se se podílelo mnoho nadšenců a dobrovolníků, někteří s lodí takřka vyrůstali. Nyní stálou posádku podle webových stránek La Grace tvoří kromě kapitána Josefa Dvorského a Dana Roseckého, bocman (řídí posádku a ovládání plachet) Viktor Neuman, strojníci Jan Prokop a Luděk Kocourek. K posádce též patří manželka Dvorského Monika a jejich syn Filip, který od prvních krůčků vyrůstá na moři.

 

Technická specifikace La Grace
Délka mezi vazy
23,8 m
Celková délka
32,3 m
Šířka
6,06m
Ponor
2,8 m
Výtlak
125 t
Plocha plachet
364 m2
Výška stěžňů nad hladinou
25 m
Motor MAN D 2866 TE
375 HP
Nádrže na naftu
4 t
Nádrže na vodu
6 t
Max. posádka
37 mužů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Iva Endrychová TN.cz