Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.4. 2009 12:24

Český horolezec se ztratil na Annapurně. Zřejmě je po smrti

Martin Minařík
Zdroj: oficiální zdroj
Martin Minařík.

Český horolezec Martin Minařík se ztratil při sestupu z Annapurny. Sestup z hor zřejmě zaplatil životem, záchranáři už ukončili pátrání.

Minařík je nezvěstný. Podle zprávy serveru horyinfo.cz se jednačtyřicetiletý Čech ztratil pod nepálskou Annapurnou a zřejmě nepřežil.

Při středečním sestupu mu nebylo dobře a jeho francouzská kolegyně ho musela nechat ve výšce 7100 metrů. Záchranáři v neděli ukončili pátrání.

Minařík byl v Himálaji s Francouzkou Elisabeth Revolovou a Slovákem Jozefem Kopoldem. Vrchol desáté nejvyšší hory světa Annapurny se pokoušeli zdolat po jižní stěně. Nepřálo jim ale počasí a po prvním neúspěšném pokusu o zdolání vrcholu trojici opustil Kopold, který měl před sebou další expedici.

Měl omrzlé prsty a byl vysílený

Minařík s Revolovou potom další výstup kvůli silnému větru vzdali, zvládli však vylézt na východní vrchol ve výšce 8016 metrů. Při náročném sestupu Revolová ve středu informovala sms zprávou, že Minaříkovi není dobře. Nakonec svého kolegu ve výšce 7100 metrů opustila a na pokraji sil došla do vesnice Manang, odkud ji transportoval vrtulník.

Když Minaříka opustila, byl podle ní velmi vyčerpaný a s omrzlými prsty na nohou se nemohl sám pohybovat. Pátrání po českém horolezci bylo neúspěšné a záchranná akce, do níž byli zapojeny i vrtulníky, byla v neděli odvolána. Revolová se v ten samý den vrátila do Francie.

Poslední Minaříkův zápis na jeho webové stránce je z 20. dubna. "Pomalu se posunujeme dolů, sílu prošlapávat stopu má jen Eli. Strmé srázy odjišťujeme, tak jsme slezli celý Rock Noir. Jde to velmi pomalu," komentoval situaci český horolezec.

Šance na horolezcovo přežití jsou podle stránky horyinfo.cz vzhledem k nedostatku potravin a vody nulové.
Otec dvou dětí Minařík se zúčastnil jedenácti himálajských expedic a vystoupil na sedm osmitisícových vrcholů. 

sn tn.cz / ČTK

Diskuze

22.5. | 15:31 romana2003
1
Náhlasit nevhodný komentář
nellygsxr.tak já zase nechápu tebe,proč soudíš když o tom nic nevíš, dobrovolně si tam jel něco tak nanejvýš dokázat a né se zabít,bohužel to dopadlo jak to dopadlo.
17.5. | 21:28 Miroslav Veselý
-1
Náhlasit nevhodný komentář
No jo, osmitisícovky si vybírají další daň... jedenáckrát se mu to povedlo, ale na podvanáctý už ne. Je mi jen líto jeho manželky novovdovy a dvou dětí, kteří přišli o relativně mladého taťku. Jen doufám, že měl alespoň sjednané životní a úrazové pojištění, aby pozůstalá rodina dostala nějakou tu ...
28.4. | 08:51 nellygsxr
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Nechápu tyhle lidi, kteří se jedou za takový prachy dobrovolně zabít..