Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.12. 2009 11:40

Český Rom zemřel v kanadské detenční vazbě

vízum do kanady
Zdroj: TN.cz
Rom neuspěl v Kanadě s žádostí o azyl. Před vyhoštěním zemřel.

Za dosud nevyjasněných okolností zemřel začátkem prosince v kanadské detenční vazbě 31letý český Rom Jan Szamko, který se měl dva dny předtím vrátit do České republiky.

Okolnosti jeho smrti vyšetřují kanadské úřady, píše ve středečním vydání deník Právo.


Na nenadálé úmrtí neúspěšného žadatele o azyl v Kanadě upozornil mezi svátky tamní list Toronto Star. Szamko údajně zemřel v torontském detenčním zařízení, kde jsou neúspěšní žadatelé o azyl drženi před deportací do vlasti.


Szamko měl být deportován do České republiky 6. prosince, ale jeho cesta byla podle českého ministerstva zahraničí odložena na pozdější dobu. "O tom úmrtí jsme byli informování kanadskou stranou 10. prosince," řekl Jiří Beneš z tiskového odboru ministerstva zahraničních věcí.


"Tělo zesnulého by mělo být převezeno v nejbližší době zpět do Čech. Náklady na převoz jsou částečně hrazeny kanadskou stranou," dodal Beneš.


Tovární dělník Szamko byl podle deníku Toronto Star nalezen ve své cele mrtvý 8. prosince večer. Český konzulát v Torontu však má poněkud odlišné informace. Podle vicekonzula Jiřího Šlaise Szamko zemřel až 9. 12. 2009 v Metro West Detention Centre v Torontu.


Szamkovi příbuzní se o jeho smrti dozvěděli 9. prosince po poledni od tamní policie. "Nevíme, na co zemřel. Nevěříme, že mu náhle selhalo srdce," řekl švagr zesnulého Andrej Balog.

tn.cz / Mediafax
Reklama