Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.3. 2012 16:52

Chystá se předběžné slyšení o Concordii! Kapitán Schettino nepřijde

Na sobotu se chystá předběžné slyšení o lodi Costa Concordia. Účastnit se ho budou stovky lidí, proto je naplánované místo konání v divadle. Kapitán lodi na slyšení nedorazí.

Stovky právníků, odborníků a přeživších z italské výletní lodě Costa Concordia se zúčastní sobotního předběžného slyšení ve městě Grosseto, které má za cíl stanovit další směr vyšetřování tragédie. Informuje o tom v pátek agentura AFP.

 

K přelíčení, jež se s ohledem na množství účastníků bude konat v prostorách místního divadla, by se měli dostavit také někteří zaměstnanci provozovatelské firmy Costa Cruises, kteří jsou kvůli nehodě luxusní lodě vyšetřováni.

 

Tím, kdo bude na jednání chybět, je však kapitán Concordie Franceso Schettino, který je prozatím v domácím vězení u jihoitalské Neapole. Přes svého obhájce vzkázal, že má "obavy o svoji bezpečnost".

 

ČTĚTE TAKÉ:

Galerie: Ztroskotání Concordie

 

 

Soud bude za přítomnosti žalobců, obhájců, zástupců poškozených stran a řady expertů rozhodovat, jaké typy analýz využívat při zkoumání lodních zařízení a přístrojů, mezi nimiž je i "černá skříňka". "Musíme co nejrychleji zjistit, co se pokazilo," řekl Bruno Neri, profesor elektroniky z univerzity v Pise.

 

Neri se přelíčení účastní jako zástupce spotřebitelského sdružení Codacons, které vystupuje jako žalobce. "Chceme se ujistit, že všechny přístroje na palubě bezchybně fungovaly," doplnil Neri. Reagoval tím na kapitánovo tvrzení, že loď narazila na útes částečně kvůli vadným zařízením.

 

Žalobci chtějí vyšetřováním přijít na přesný okamžik, od kterého Schettino věděl, že loď nereaguje na jeho příkazy. To má pomoci při zjišťování, zda evakuaci nevyhlásil příliš pozdě.

 

Třebaže sobotní slyšení nejspíš nepřinese žádná odhalení, je vnímáno jako "nácvik" na samotný soudní proces. Francesco Schettino je jedním z devíti lidí včetně prvního důstojníka, kteří jsou v souvislosti s lednovou havárií Costa Concordie vyšetřováni. Je ale mediálně nejviditelnějším viníkem nehody – bulvární média ho přezdívají "kapitán-ustrašenec".

 

Čelí čtyřem obviněním – je stíhán za zavinění nehody, několikanásobné zabití, předčasné opuštění plavidla, a že námořnímu úřadu odpovídajícím způsobem nepopsal rozsah nehody. Schettino čeká na soud v domácím vězení. Hrozí mu až 15 let za mřížemi.

 

Costa Concordia ztroskotala v pátek 13. ledna v jižním Toskánsku. Luxusní, 290 metrů dlouhé plavidlo najelo na skalisko, které roztrhlo jeho bok pod čarou ponoru. Loď, na jejíž palubě bylo 4234 lidí (některé zdroje uvádějí 4229), navedla posádka ke břehu u ostrova Giglio. Tam se Concordia převrátila na pravobok a částečně potopila. Při nehodě zahynulo 32 lidí.

klab tn.cz / Mediafax