Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.1. 2010 11:14

Čína se nebaví s USA. Kvůli zbraním pro Tchaj-wan

Vztahy mezi Čínou a Spojenými státy jsou na bodu mrazu. Kvůli zbraním pro ostrovní Tchaj-wan.

Čína pozastavuje vojenský dialog se Spojenými státy poté, co USA oznámily záměr prodat Tchaj-wanu zbraně za miliardy dolarů.


O prohlášení čínského ministerstva obrany v sobotu informovala agentura Nová Čína. Peking už v noci varoval, že plán Washingtonu bude mít vážný negativní dopad na spolupráci mezi oběma supervelmocemi.


"Vzhledem k vážné škodě a ohavnému dopadu prodeje amerických zbraní na Tchaj-wan se čínská strana rozhodla pozastavit plánované vzájemné vojenské návštěvy," citovala agentura ministerstvo obrany. To si v Pekingu povolalo amerického diplomata odpovědného za resort obrany.


Peking považuje Tchaj-wan za své území a v minulosti často hrozil, že ho obsadí, pokud by ostrov podnikl formální kroky k uplatnění své faktické nezávislosti.


Spojené státy jsou vázány zákonem k tomu, aby Tchaj-wanu pomáhaly bránit se. Administrativa prezidenta Baracka Obamy vyrozuměla Kongres o novém plánovaném prodeji zbraní za zhruba 6,7 miliardy dolarů v pátek.


Spojené státy Tchaj-wanu dodají především antirakety Patriot, minolovky a vrtulníky Black Hawk. Podle mluvčího Pentagonu Spojené státy naopak nevyhověly žádosti Tchaj-wanu o prodej nových stíhaček F-16. Součástí kontraktu jsou komunikační zařízení pro tchaj-wanské stíhačky F-16, které Taipei už má, ale nikoli nové stroje. Střel Patriot má být celkem 114 a vrtulníků Black Hawk 60.


Peking naposledy zastavil vojenskou spolupráci s USA kvůli dodávkám zbraní Tchaj-wanu v roce 2008. Obnovil ji před rokem.

tn.cz / ČTK